sayfalar

28 Mart 2014 Cuma

Kemaleaks

Kemaleaks

Terör örgütü IŞİD, Suriye'deki Türk toprağı olan Süleyman Şah Türbesi'ni hedef aldı. Ankara’da hemen Dışişleri Bakanı ve MİT Müsteşarı’nın katıldığı bir toplantı yapıldı. Bu sırada paralel çete kayıttaydı! Tapeler önce Kılıçdaroğlu'na ulaştırıldı. CHP Lideri de cemaatin kanalında ‘aldığı duyumları’ anlattı. İşte o kayıtlar dün tüm dünyaya yayınlandı

Paralel devletin kulakları, ulusal güvenliğe kadar uzandı. Derin yapı, bu kez Ankara'da Suriye ile ilgili yapılan bir zirveye odaklandı.

Buna göre Suriye'nin kuzeyinde Özgür Suriye Ordusu ile çatışan Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), sırtını Beşar Esad'a dayadı. Bölgedeki Türkmenler'i hedef aldı. Türkiye, Türkmenler'i korumak için devreye girerken bu kez Suriye'de Türk toprağı statüsündeki Süleyman Şah Türbesi, IŞİD'in namluları arasında kaldı!

TOPLANTIDA NE KONUŞULDU?
Dinleme kayıtlarına göre toplantıda, IŞID'in Süleyman Şah Türbesi'ne saldırması halinde Türkiye'nin vereceği karşılığın yurt dışı muhataplardan kimlere bildirilebileceği, uluslararası hukuk açısından Türkiye'nin sıkıntıya düşmemesi için atılacak adımlar tartışıldı. Türbeye yönelik bir saldırı olması halinde Türkiye'nin yanıtını havadan mı yoksa karadan girerek mi vereceği, bir takım provokatif saldırıların önlenmesi için neler yapılacağı da masaya yatırıldı. Görüşmeler sırasında bir yetkilinin, "Bu IŞİD'ler, MIŞİD'ler gibi ne idüğü belirsiz yapılar manipülasyona son derece açık yapılar. Bunlardan oluşan bir alana komşu olmak bizim için fevkalade hayati bir güvenlik riski yaratır" sözleri dikkat çekti. Toplantıda dikkat çeken tartışmalardan biri de ulusal güvenlik konularının geçmişten farklı olarak politize edilmesi, muhalefet tarafından "ucuz iç politika malzemesi" haline getirilmesine dönük sitemler oldu.

IŞİD, türbenin etrafını ele geçirdikten sonra, 16 Mart'ta "Türk Bayrağını indirip türbeyi 3 gün içinde boşaltın" tehdidi savurdu. Türkiye bu küstah tehdit karşısında kendi toprağını korumak için harekete geçti. Ankara'da Dışişleri Bakanlığı'nın kozmik odasında "Çok gizli" bir toplantı düzenlendi. Toplantıya, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu katıldı.

ORGENERAL ÖZEL'E SESLENDİ!

Devlet açısından en mahrem sayılabilecek bu toplantı sırasında IŞİD'ın sadece türbeye değil tüm Türkiye'ye yönelik tehdidi karşısında alınacak önlemler masaya yatırıldı. Bu sırada yabancı istihbarat servisleri ile çalışan paralel yapının kulakları devredeydi. Bunun ilk sinyali ise CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'ndan geldi. Kılıçdaroğlu, 19 Mart akşamı Gülen örgütünün kanalı olan Samanyolu Haber'e çıktı. Başbakan Erdoğan'ın seçim öncesi orduyu Suriye'ye sokabileceğini iddia etti. Ardından da "Bu konuda bazı duyumlar aldım. Buradan Genelkurmay Başkanı'na seslenmek isterim. Türkiye'yi maceraya sokmayın" dedi. O toplantıyı "ortam dinlemesi" ile kayda alan paralel yapı dün internet üzerinden tapeleri yayınladı. İşte bu noktada akıllara şu soru geldi: "Acaba paralel yapı CHP'ye yasa dışı kayıtları önceden servis etti mi?" Türkiye şimdi bu sorunun yanıtını arıyor.

NAMUSSUZLUK
Paralel yapı tarafından servis edilen kayıtlar, gündemi sarstı. En büyük tepki ise Başbakan Tayyip Erdoğan'dan geldi. Erdoğan, şunları söyledi: "Bu kadar önemli bir görüşmeyi ortam dinlemesi yaparak sen kime servis yapıyorsun. Bu Pensilvanya ihanet içinde. Ulusal güvenliğimizle ilgili bir görüşmeyi Youtube'a düşürdüler. Bu ahlaksızlıktır, adiliktir, alçaklıktır, namussuzluktur. Diyorum ya bunların inine gireceğiz inine." Paralel çeteye, Dışişleri'nden de büyük tepki geldi.

CASUSLUK SORUŞTURMASI
Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şöyle denildi: "Dışişleri Bakanı makamı gibi devletin en hassas güvenlik konularının ele alındığı bir mekanda gerçekleştirilen çok gizli mahiyetteki böyle bir toplantının dinlenmesi Türkiye'nin ulusal güvenliğine yönelik alçakça bir saldırı, bir casusluk faaliyeti ve son derece ağır bir suçtur." Öte yandan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı konuyla ilgili harekete geçti. Yeni kurulan Ankara Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Bürosu "casusluk" kapsamında soruşturma başlattı.

NE DEMİŞTİ?
IŞİD, 16 Mart'ta Türkiye'yi tehdit etti. Ankara harekete geçerken CHP Lideri 3 gün sonra cemaatin kanalı Samanyolu Haber'e gitti. Canlı yayına çıkıp sanki bugün yaşananları öngörürcesine şunları söyledi: "Seçimlere giriyoruz. Bizim gazetelerde küçük küçük haberler yer alıyor. 'Süleymanşah Türbesi'ne saldırılar olacak' vesaire diye. Buradan Genelkurmay Başkanı'na seslenmek isterim, Türkiye'yi maceraya sokmayın. Herkesin çok dikkatli olması lazım. Türkiye'nin maceraya ihtiyacı yoktur. Ortadoğu bataklığına Türkiye'nin girmeye hakkı da yoktur, yetkisi de yoktur. Bununla ilgili bazı duyumlar var."

TAŞERON ÖRGÜT
IŞİD yani Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) Suriye'de Esad ile dirsek temasına geçti. Hedef Türkiye ve Türkmenler'di. Bu sırada MİT, Türkmenler'e yardım etmek için TIR'ları bölgeye gönderdi. Ancak paralel devlet, TIR'ları durdurup yardımı engellemeye çalıştı!

SAKLI TARİHİMİZ
Süleyman Şah Türbesi, Halep'in Karakozak Köyü sınırları içerisinde yer alıyor. Yani Türkiye'nin kendi sınırları dışında sahip olduğu tek toprak parçası. Kalenin tarihi 1114 yılına kadar gidiyor. Türbede ise Osmanlı'nın kurucusu ve ilk padişahı Osman Gazi'nin dedesi ile Ertuğrul Gazi'nin babası olan Süleyman Şah'ın naaşı bulunuyor. Türbe, Ankara ve Lozan Antlaşması'na göre Türkiye'nin toprağı sayılıyor. 1938'den itibaren güvenliğe alınan türbe, halen 20. Zırhlı Tugayı 3. Hudut Alay Komutanlığı 4. Hudut Taburu tarafından korunmaktadır.