sayfalar

14 Şubat 2014 Cuma

Siyaseti medya dizayn ediyordu

Siyaseti medya dizayn ediyordu"
Devlet eski Bakanı Güneş Taner o dönem yaşananları açıkça anlattı.

Tarihi skandalın baş kahramanlarından dönemin Devlet Bakanı Güneş Taner Ekim 1998'de dönemin Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök ile aralarında geçen skandal telefon görüşmesini doğruladı. Akit'ten Ramazan Alkan'ın haberine göre; Kartel medyasının bugün neyin özlemi içinde olduğunu ortaya koyan itiraflarda bulundu. Taner'in anlattıklarına göre, dönemin medyası istediğini milletvekili seçtiriyor; istediğini de bakan yaptırıyordu.

İŞTE O ŞOK İTİRAF

Güneş Taner aynen şu ifadeyi kullandı: "O dönemde basın hükümetin üzerine baskı kurmayı kendine iş edinmişti. Yani basının eli siyasetin içine girmiş kardeşim. İstedikleri milletvekillerini seçtirmişler, istediklerini bakan yaptırmışlar.."

DOĞRULANAN GÖRÜŞMENİN İÇERİĞİ

Doğrulanan görüşmede, dönemin Hürriyet Yayın Yönetmeni Özkök, dönemin Devlet Bakanı Güneş Taner'e telefon açıyor, karton fabrikası için teşvik isteyip, Başbakan Mesut Yılmaz için "Başbakan'a gideceksin, ana-avrat küfredeceksin, ondan sonra iyi adam olacaksın" diyordu.

AYDIN DOĞAN, ÖZKÖK'E "ARA" DİYOR O DA ARIYORDU

Aydın Doğan'ın kendisini arayamadığı için Özkök'ü aracı olarak kullandığını ifade eden Bakan Taner, "O dönemde Aydın Doğan bana telefon açıp bu meseleyi çıkarabilecek olan kimseyi bulamamış herhalde. Özkök'ün benimle arkadaş olduğunu biliyor. 'Niye kendisi aramadı?' diyeceksin. Çünkü ben patronlarla samimi değilim. Özkök'e ara diyor o da arıyor" dedi. O dönemde medyanın siyaset üzerinde büyük baskısı olduğunu açıklayan Taner şunları söyledi: "Türkiye'de medyanın davranış biçiminin kabul edilebilir hiçbir yanı yok. O dönemde ve daha önceki yıllarda basın hükümetin üzerine baskı kurmayı kendine iş edinmiş. Bu konuyu kimse tartışamaz. Yani basının eli siyasetin içine girmiş kardeşim. İstediklerini milletvekili seçtirmişler, istediklerini bakan yaptırmışlar. Ancak biz basına bir mesafe koymuştuk. Devleti yönetenlerin bu tip konularda hassas olmaları gerekir."

SUÇ UNSURU YOKMUŞ!

Güneş Taner, Özkök'le olan görüşmesini doğrularken, Aydın Doğan'ın karton fabrikasına destek vermediğini savundu. Özkök'le çok yakın arkadaş olduklarını belirten Taner, dinlendiklerini bildiklerini, konuşmalarında da suç unsurunun olmadığını vurguladı.

"BU BENİM ÖZELİM..."

"'Başbakan'a gideceksin, ana-avrat küfredeceksin, ondan sonra iyi adam olacaksın' bu kabul edilebilir bir cümle mi?" sorusuna ise Taner şu cevabı verdi: "Ben bu cümleyi etmiş miyim? Etmişim. Ancak bu benim özelim. Bu soru bir suçtur. Anayasaya göre vatandaşlık haklarımdan olan konuşmanın yanlış olarak yapılan bir dinlemenin ortaya çıkması ve bunun konuşulması da suçtur. Biz Yüce Divan'a niye gittik? Kendi gazetesini kurmak istemekle suçladılar bizi. Bizim suçsuz olduğumuz Yüce Divan'da anlaşıldı. Biz ne gazete kurmak istedik ne de para verdik."