sayfalar

21 Şubat 2014 Cuma

Adam başı 10 dolara darbe yapıyorlar

Adam başı 10 dolara darbe yapıyorlar

Ukrayna'da darbe oluyor. Darbenin arkasında Amerika ve AB var. Kiev'de meydanlara silahlar sokuluyor, polise taş atsın diye toplanan gençlerin cebine adam başı 10 dolar harçlık konuyor.

Bu ülke 1991'de bağımsız oldu. 2004'te meydanlar yine karışmış adına “Turuncu Devrim” denmiş, Batı kazanmıştı. 2010'daki seçimlerde ise Rusya yanlısı iktidar geldi. Şimdi yeniden Rusya yanlılarına darbe yapılıyor.

OLAYLAR NASIL BAŞLADI?

Bu girişim 5 ay önce başladı. On binler Ekim'den beri sokaklarda. Gerekçe AB ile askıya alınan görüşmelerdi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Yanukoviç, halkın AB ile ilgili kaygılarını sona erdirmek için bir takım adımlar attı. Sonra şikayetlere yolsuzluk iddiaları eklendi. Sular tam duruldu derken tansiyon bir kez daha bir kez daha yükseldi.

GÖSTERİLER BARIŞÇIL DEĞİL ÇÜNKÜ ELLERİNDE SİLAHLAR VAR

Gelinen noktada bir ülke savaş alanına döndü. Sokaklarda göstericilerin arasına sızan eli silahlı saldırganlar var. Polislerin üzerine ateş açtılar. Bu saldırganlar üzerlerine asker izlenimi vermek için kamuflaj bile giymişler.

Meydanlara girip çıkan sivil araçların bagajında sniper tüfekleri, tabancalar bulundu.

Bakanlık binaları, polis merkezleri basıldı, ateşe verildi hatta Cumhurbaşkanının partisinin genel merkezi bile talan edildi.

Polisler kaçırıldı, bir vali göstericiler tarafından dövülüp, kelepçelendi. Hatta o validen linç edilmeme karşılığı “af dilemesi” istendi.

Yani gösteriler ‘barışçıl' değil. Neticede polis de silaha davranınca katliam yaşandı.

GÖSTERİCİLERE NAKİT PARA VERİYORLAR

Peki kim var bunların arkasında? Sokağa dökülenlerin ilk derdi AB ile görüşmelerin askıya alınmasıydı. Bu durumda göstericilerin AB yandaşı olduğu kesin.

Avrupa bu işin organizatörü mü? Önemli duyumlar var. Bunlar Amerika'da bazı medya organlarında yazıldı.

Mesela Kiev'deki gösterilere katılan bir Alman öğrencinin itirafı yayınlandı. Diyor ki, “biz 300 kişiydik, meydanlardaki gösterilere katılmamız karşılığında adam başı 100 Grivna aldık”. Grivna Ukrayna'nın para birimi, 100 Grivna ise yaklaşık 11 Amerikan Doları ediyor.

Bir başka gösterici de benzer itirafta bulundu. Onlara verilen para biraz daha fazlaymış. Ceplerine adam başı 20 Dolar konulmuş.

FİNANSAL DESTEK ABD VE ALMANYA'DAN

Bu paraların nereden geldiğine dikkat. Bu konuda Amerika ve Almanya'nın isimleri ön plana çıkıyor. Bir kaynağa göre Ukrayna'da hükümet karşıtı gösterilere katılma karşılığı verilen adam başı 10 Dolar, Alman Conrad Adenauer Vakfı tarafından ödenmiş. Yani Almanya Başbakanı Merkel'e ve onun partisi Hristiyan Demokratlara yakınlığı ile bilinen o vakıf.

Onun dışında Amerika'nın Ukrayna'daki darbe için tam 5 milyar Dolar harcadığı konuşuluyor. 5 milyar itirafı daha önce Ukrayna meselesi ile ilgili skandal ses kaydı ortaya çıkan ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Victoria Nuland'a ait.

Nuland, 13 Aralık 2013'te Washington'daki Ulusal Basın Kulübü toplantısında yaptığı konuşmada, Ukrayna'ya tam 5 milyar dolar yatırdıklarını söyledi ve aynen şu ifadeleri kullandı, “Ukrayna'da bu ve diğer hedeflerimize ulaşabilmek için 5 milyar dolar yatırdık. Ukrayna'yı gelecekte de desteklemeyi sürdüreceğiz”.

Evet birileri işlerine gelmediği için bir ülkede darbe yaptırıyor. Bosna'da, Brezilya'da, Venezüella'da, Libya'da olduğu gibi, tıpkı bizde yapmak istedikleri gibi, tıpkı Mısır'da yaptırdıkları gibi.

Taha Dağlı