Ortadoğu'daki yeni tehlikenin adı: IŞİD

Ortadoğu'daki yeni tehlikenin adı: IŞİD
Ortadoğu'daki tehlikenin yeni adı haline gelen IŞİD'i kim kurdu? İsmini nereden alıyor? Kimin için çalışıyor?

PERDE ARKASINDA ESED REJİMİ DE VAR

Ortadoğu'da terörün yeni adı, Irak Şam İslam Devleti. Suriye'de muhaliflerle savaşıp, rejime güç kazandırıyorlar; Irak'ta hükümete savaş açıp, sünni kentleri işgal ediyorlar. Peki bu örgütü kim kurdu, kimler yönlendiriyor, kaç kişiden oluşuyorlar, isimlerinin içinde neden "Irak" ve "Şam" var?

Irak Şam İslam Devleti, El Kaide bağlantılı bir örgüt olarak ortaya çıktı. Tıpkı Suriye'de geçen yıl yayılan El Nusra cephesi gibi. Ancak şu an gelinen noktada bu El Nusra ile Irak Şam İslam Devleti'nin ayrı ayrı örgütlenme içerisine girdikleri ve El Kaide çatısından bağımsız hareket etmeye başladıkları konuşuluyor.

Liderlerinin Ebubekir el Bağdadi olduğu bilinen Irak Şam İslam Devleti ile ilgili çeşitli senaryolar var. Aslında örgütün yapısını kimse net olarak analiz edemiyor.

"MUHALİFLERDEN ALDIKLARI KENTLER 24 SAAT SONRA REJİME GEÇİYOR"

Bilinen gerçek Suriye'de özellikle Türkiye sınırına yakın bölgelerde Özgür Suriye Ordusu ile çatıştıkları. Burada dikkat çeken nokta muhalifleri püskürtüp kazandıkları bölgelerin 24 saat içerisinde Esed rejiminin kontrolüne geçiyor olması. Suriyeli muhalifler Lazkiye, Halep'in bir çok beldesi ve Rakka gibi bölgelerin bu örgüt tarafından ele geçirildikten kısa bir süre sonra rejim tarafından kontrol altına alındığına dikkat çekiyor.

DAVUTOĞLU: "PERDE ARKASINDA ESED REJİMİYLE ORTAKLIKLARI VAR"

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Irak Şam İslam Devleti ile ilgili tespiti de bu tezi destekliyor. Davutoğlu, "Ne zaman Suriye'nin kuzeyinde muhalefet güçlendi, Irak Şam İslam Devleti o zaman ortaya çıktı ve savaşını da muhalif unsurlara karşı yaptı. Bunlarla rejim arasında perde gerisinde bir ortaklık var" diyor.

"ESED'İN YILLAR ÖNCE IRAK'A GÖNDERDİĞİ SAVAŞÇILAR"

Peki örgütün adında neden "Irak ve Şam" ifadeleri geçiyor? Suriyeli muhaliflere göre örgütün temeli 2003'teki Irak işgalinden önce Irak topraklarında atıldı. Bilinen en net senaryoya göre Esed rejimi o dönemde Suriye içerisindeki bir grup Müslüman genci, mücahit olmaları telkinleriyle Irak'a gönderdi. İddialara göre işgal döneminde Irak'ta eğitimden geçen Suriyeli bu gençler, beyinleri yıkandıktan sonra 10 yıl boyunca hücreler halinde yapılandılar. Ardından da silahlı eylemlere giriştiler.

ARKALARINDA KİMLER VAR?

Örgüt nerelerden besleniyor? Destek aldıkları güçler arasında Suriye rejimi, Amerikalılar, Taliban, Suud kaynaklı Selefi grupların isimleri geçiyor. Net bir ülke adı yok. Ancak Suudi Arabistan'dan destek alan Selefiler ve Afganistan Taliban'ının El Kaide bağlantısıyla bu örgüte destek sağladığı iddia ediliyor. Bölgedeki istihbarat teşkilatlarının da bu yapılanmada adları geçiyor.

Bu konuda Suriye'de görev yaparken, Irak Şam İslam Devleti örgütünün üyeleri tarafından kaçırılan, sonrasında serbest bırakılan yabancı bir gazeteciyle görüşme fırsatım oldu. Anlattıkları çarpıcıydı. Yakalandıktan sonra sorgulandığını söyleyen gazeteci, "en dikkat çeken ayrıntıları sorgu teknikleriydi, bir terör örgütünden çok istihbaratçı düzeyinde sorular soruyorlardı" dedi.

"SURİYE'DE 6 BİN 800 SİLAHLI MİLİTANLARI VAR"

Örgütün bölge bölge ayrıldığı ve her bölgenin bir emir tarafından yönetildiği biliniyor. Bazı bölgelerde halktan destek aldıkları bazılarında ise nefret gördükleri yönünde.

Sayılarına gelince. Irak Şam İslam Devletinin Suriye topraklarındaki militan sayısı 6 bin 800 kişi olarak kayıtlara geçmiş.

Buna karşın El Kaide çatısında kurulan ve yine Suriye'de örgütlenen fakat şu an için muhaliflerle de Irak Şam İslam Devleti ile de çatışan El Nusra cephesinin silahlı militan sayısının 10 binin üzerinde olduğu tahmin ediliyor.

"IRAK'TAKİ HEDEFLERİ: TÜRKİYE-IRAK-İRAN"

Irak Şam İslam Devleti'nin Irak'taki yapılanmasına gelince. Suriye'deki gibi bir örgütlenmeleri var. Ama amaçları farklı. Irak'ta Enbar olaylarıyla başlayan ve Felluce ile Ramadi gibi sünni kentlerinin işgaline varan silahlı eylemleri bu örgüt yönlendiriyor. Arada tabi bölgedeki aşiret güçleri de var.

Irak'taki terör faaliyetinin arkasındaki güçlerin körfez ülkeleri olduğuna dair senaryolar hakim. Irak-Türkiye-İran üçgeninden rahatsız olan Körfez ülkelerinin Irak içerisinde terör eylemleriyle kaos ortamı çıkardığına dair görüşler çoğunlukta.

MALİKİ TEMKİNLİ DAVRANIYOR

Irak Ordusu bir süredir bu örgütün kontrolündeki bölgelere geniş çaplı operasyon gerçekleştirmeyi düşünüyor. Ancak bölge nüfusu sünni, operasyonu yapacak iktidar ise Şii. Bu nedenle Irak Başbakanı Nuri Maliki, olası bir mezhep çatışmasının önüne geçmek adına temkinli davranıyor ve siviller tahliye edilmeden bölgeye geniş çaplı bir harekatı erteliyor.

Irak'tan gelen haberlere göre ise Ramadi ve Felluce'de şu ana kadar yaklaşık 20 bin sivil terör tehdidi nedeniyle evlerini terk etmiş durumda.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Videolarımız