sayfalar

28 Ocak 2014 Salı

Mhp ye neden saldırdılar

Mhp ye neden saldırdılar

Seçimler yaklaştıkça karanlık odakların da adım adım uygulayacakları programlar netleşmeye başlıyor.

Esas itibariyle ekonomi üzerinde planlı çalıştıkları belli olan ve bu konuda da ciddi başarılar elde eden karanlık odaklar belli ki hiçbir alanı boş bırakmamışlar. Her alanda yapılacak saldırılarını planlamışlar ve seçime yaklaştıkça uygulamaya koyuyorlar.

Cumhuriyet Tarihi boyunca, ne yazık ki, ülkemizde zihniyet değişimleri hep kanlı olmuştur. Değişim ve dönüşümler hangi yönde olursa olsun ülke sınırlarının kendi içinde ve makul demokratik yöntemlerle olmadı, olamadı. Son on yılı hariç tutarsak seksen yıl boyunca bu hep böyle oldu.

Dışarıda kurgulanan “ihanet planları” ve yine ne yazık ki içeriden çok fazla taraftar buldu ve birlikte uygulandı. Bugün de bu ihanet planı çerçevesinde uygulamaya koyuldular ve içimden hep “inşallah olmaz” ama olacaksa ne zaman” diye geçirdiğim oldu; MHP' ye saldırdılar.

MHP' nin İstanbul Esenyurt'ta ki ilçe seçim koordinasyon merkezinin açılışında, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Rasim Acar kurdelayı keserken saldırdılar ve Ortadoğu Gazetesi Foto Muhabiri Cengiz Akyıldız göğsünden vuruldu ve hayatını kaybetti.

Cengiz Bey' in dışında beş kişi de yaralandı. Bu saldırıyı yapanları ve özellikle arkasındaki sefil zihniyeti lanetliyor, Cengiz Bey'e rahmet, ailesine başsağlığı, sabır ve metanet diliyorum.

Peki Neden?

1 - İlk akla gelen, MHP' yi sokağa çekmek. Bana kalırsa asıl amaç bu değil. Çünkü, bu karanlık planın mimarları MHP'yi sokağa dökmenin eskisi kadar kolay olmadığını biliyor olmalılar. Nitekim, hem Genel Başkan Devlet Bahçeli' nin hem de diğer MHP yetkililerinin açıklamalarına bakınca MHP' nin sokak konusunda artık ne kadar “hassas” olduklarını herkes biliyor.

Karmaşa çıkarmayı umanlar MHP'nin idari kadrolarına, özellikle Devlet Bahçeli'ye rağmen karanlık proje mimarlarının çıkarlarına hizmet edecek genç ülkücü insanların sabrını zorlar, sokağa çıkarırlar mı? Olabilir, ama bu da küçük bir ihtimal.

Fakat ;

2 - Ülkücüleri sokağa dökmek ve birinci derecede amaçları kargaşa çıkarmak
ise -ki bu da onların işine yarar- ülkücülerin yerine kendileri bunu yaparlar. Muhtemelen BDP parti binaları hedef alınarak istedikleri eylemleri gerçekleştirebilirler ve kargaşa çıkarırlar. Fakat esas amacın yani birinci derecede amacın bu olduğuna da ihtimal vermiyorum.

3 - Diğer taraftan bu saldırının gerçekleşmiş olması, emniyette yapılan atama ve tayinlerin güvenlik zafiyeti doğurduğunu öteden beri iddia edenlerin ekmeğine yağ sürülmüş olmasıdır.

Fakat ben ise, MHP'ye yapılan bu saldırının asıl amacının AK PARTİ ve İstanbul seçimlerine karşı olduğunu düşünüyorum.

Nasıl mı?

Hepimiz şunları biliyoruz;

a) AK PARTİ İstanbul'u kaybederse onarılamayacak derecede büyük bir yara alır.

b) İstanbul'un rant çıtası çok yüksek olduğu için İstanbul sermayesi açısından birinci derecede önem taşımaktadır. Sadece bu şehrin Büyükşehir Belediye Başkanının değişmesi bile TÜSİAD sermayedarları açısından neredeyse Türkiye'nin kazanımına yakın bir rahatlama sağlayacaktır.

Bu sebeple Sarıgül'ün CHP' ye geçişi konusunda uzun zamandır hem Sarıgül hem de CHP yönetimini ikna edecek uzun ve önemli çalışmalar yaptılar.

Mesela aday adayı olduğunu açıklayan ve biraz da direniyor gibi görünen Gürsel Tekin'den son günlerde tek bir söz duydunuz mu? Öyle ise onu Kılıçdaroğlu mu ikna etti sanıyorsunuz ? Bence, ne Kılıçdaroğlu' nun liderlik karizması ne de yönetimden bir başkalarının ricası Gürsel Tekin' i iddialarından vazgeçiremezdi.

Peki CHP'nin ulusalcılarını ve Gürsel Tekin'i ikna edenler sadece Sarıgül'ün aday olmasını sağlayıp geriye mi çekildiler?

Hayır.

Sizi temin ederim ki Sarıgül'ü aday yapan ulusal ve uluslararası konsorsiyum başka tedbirler de aldılar.

İşte bu tedbirlerden bir tanesi de MHP'den AK PARTİ'ye kayabilecek, muhtemel oyların önüne geçmektir. Saldırının asıl amacı da budur.

Çünkü, özellikle Hatay ve Adana'daki TIR'ların durdurulması, bu TIR'ların Türkmenlere yardım götürdüğünün açıklanması ülkücü camiada büyük bir infial oluşturdu.

Yakın ve uzak çevremden de şahit olduğum bu infial neticesinde ülkücü kesim hükümete ve Başbakan'a sempati ile bakmaya başladılar.

İstanbul'da iddialı olmadıklarını da dikkate aldığımızda bu sempatinin oy'a dönüşmesi kadar doğal bir şey yoktur. Fakat - Allah korusun - bu ve benzeri birkaç saldırı sonucunda MHP ve ülkücülerden AK PARTİ'ye kayacak muhtemel oyların önüne geçilmiş olacaktır.

Sahiplenme duygusu ve öfkenin ağır basacak olması sonucunda, oylar tekrar kendi partilerine dönecektir.

Ferman Karaçam

Diğer sayfalarımız