Asıl '28 Şubat'çı Fethulah Gülen

17 Aralık ve 25 Aralık darbe planları çökertilen Gülen grubu şimdi demokrasi havariliğine oynuyor. Oysa Gülen, 28 Şubat darbesinin bir numaralı destekçisiydi

17 Aralık darbe girişimi başarısızlıkla sonuçlanan Fethullah Gülen örgütü, şimdi de mağduriyet edebiyatına soyundu. Siyaseti itibarsızlaştırarak hükümeti yıkma operasyonunda suçüstü yakalanan Gülen örgütüne bağlı medya kuruluşları, "28 Şubat'tan beter" hezeyanına sarıldılar. 17-25 Aralık operasyonlarında suçüstü yakalanan Fethullah Gülen örgütü, yargıda ve polisin içinde yuvalanan mensupları aracılığıyla, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve yakın çevresi ile son 10 yılda Türkiye'nin yeniden inşasında rol alan herkese karşı karalama kampanyası başlattı. Türkiye'de sağlanan istikrar yüzünden ballı rantlarını kaybeden uluslar arası ve yerli çıkar gruplarıyla kirli bir ittifaka soyunan Gülen örgütü, suçüstü yakalanınca, kamuoyunda ve yıllardır uyuttuğu cemaatinin tabanında da büyük itibar kaybına uğradı.

28 ŞUBAT EDEBİYATI

Türkiye'nin büyümesini durdurmak için işbirliği yaptığı dış güçlerin yönlendirmesiyle, 17 Aralık'ta hükümeti itibarsızlaştırmak için kirli bir operasyon süreci başlatan Fethullah Gülen örgütü, rüzgâr tersine dönünce, kendisini eleştiren çevrelere, 'darbeci' yakıştırması yapmaya ve 'darbe mağduru' edebiyatına sığınmaya başladı. 17 Aralık'ta darbe girişiminde ifade tutanaklarını ve tapeleri, daha mahkemeye ulaşmadan, soruşturmanın gizliliğini hiçe sayarak yayımlayan Zaman gazetesi, Fethullah Gülen'in, bir örgüt lideri edasıyla Pensilvanya'dan işadamlarına talimatlar yağdırması ve bazı işadamlarıyla kirli ilişkiler kurduğunu ortaya koyan ses kayıtları ortaya çıkınca "Telekulak skandalı" demekten kaçınmamıştı.

İFTİRA ATMAKTAN ÇEKİNMEDİ

Kirli oyunlarla düşürmeye çalıştığı hükümeti baskı ve zorbalıkla suçlayarak, kendisini temize çıkarmaya çalışan cemaatin gazetesi Zaman, dün de "28 Şubat'tan beter" manşetiyle, SABAH'a da çamur atmaya kalkıştı. "Postmodern darbe sürecinde dindar kesime yönelik yok etme girişiminin güncel versiyonu bugün Hizmet Hareketi'ne karşı uygulanıyor" ifadesini kullanan gazete, sözcülüğünü yaptığı kirli örgüte yönelik eleştirileri, 28 Şubat döneminde muhafazakâr kesimin maruz kaldığı baskılarla kıyasladı, dindarların yok edilmeye çalışıldığı iftirasını atmaktan çekinmedi.

GERÇEK: ERBAKAN'A "GİT" DEDİ

Halbuki aynı Zaman gazetesi, ordunun içindeki cuntacıların, dönemin Başbakanı Necmettin Erbakan'a "Git, görevi bırak" diyen koronun içinde yer almış, darbeye kılıf arayanların "fetva makamı" olarak görev almıştı. 28 Şubat darbe döneminde, Zaman ve yine kirli ittifak yaptığı bazı yayın gruplarının attığı manşetler ile Gülen'in o dönemdeki sözleri, "Gülen hareketinin 28 Şubat'ın mağduru olmak bir yana, darbenin faillerinden biri olduğunu" açıkça ortaya koyuyor.

'ASKERİN HATASI BİLE SEVAPTIR'

Suç örgütünün lideri Fethullah Gülen, 28 Şubat'ta asker ve medya cuntasının yarattığı kaos ortamında 'fetva' gibi değerlendirilen açıklamalar yaparak, Refahyol hükümetine yönelik darbe sürecine destek vermişti. Örgütün yayın organı Zaman, Refahyol hükümetinin devrilmesinin ardından, 1 Temmuz 1997 tarihinde, Mesut Yılmaz başkanlığında 55. hükümetin kurulmasını, "Hayırlı Olsun" manşetiyle duyurmuştu. 29 Mart tarihinde de cemaatin televizyonu Samanyolu TV'ye konuk olan Fethullah Gülen, "Asker daha demokrat" sözleriyle darbeden yana olan tavrını perçinlemişti. 18 Nisan 1997 tarihinde, başta Hürriyet olmak üzere süreci destekleyen gazeteler de Fethullah Gülen'in "Beceremediniz bırakın" çağrısını manşetlerine taşıdılar. Fethullah Gülen, 16 Nisan 1997 tarihinde katıldığı bir televizyon programında, hükümeti devirmeye yönelik Milli Güvenlik Kurulu kararları için "İslami usullere göre değerlendirildiğinde bu bir içtihattır" demekten bile kaçınmamış; hatta aynı konuşmada askerler için "Hata yapsalar bile bir sevap alırlar" demişti.

DARBE HÜKÜMETİNE 'HAYIRLI OLSUN' SELAMI

TARİH 1 TEMMUZ 1997: Bugün "28 Şubat'tan beter" diyerek, darbe mağduriyeti edebiyatı yapan Zaman, o gün 28 Şubat postmodern darbesiyle devrilen hükümetin yerine kurulan hükümete, "Hayırlı olsun" manşetiyle selam çaktı. Manşetin yanındaki haberde de "Hedef, huzur ve uzlaşma" başlığını kullandı.

GÜLEN'İN SÖZLERİ HÜRRİYET'İN MANŞETİNDE

"Beceremediniz artık bırakın" diye yer alıyor. Haberin alt başlığında, şöyle deniyor: "Fethullahçıların Lideri Fethullah Gülen önceki gün Kanal D'de yaptığı ilginç açıklamalarda geçmişten örnekler vererek, Refahyol'a emaneti iade edip çekilme çağrısında bulundu."

MİLLİYET, ERBAKAN'I 'KURBANLIK KOYUN' YAPTI

"Gülen de uyardı" başlıklı manşetin alt başlığında şöyle yazıyor: "Fethullah Hoca'dan Refah'a şok çıkış: Beceremedik deyip hemen seçime gidin." Aynı sayfadaki bu haberin yanında yer alan karikatürde, Erbakan Hoca kurbanlık koyun, Mesut Yılmaz kasap, Ecevit ve Baykal da et bekleyen fakirler gibi karikatürize edilmiş. Bıçağı Yılmaz'a veren Çiller, "Bu bıçağı sana verirdim ama maksadın beni kurban etmek" diyor.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Videolarımız