CIA ajanı operasyonda İsrail'i işaret etti

CIA ajanı operasyonda İsrail'i işaret etti

Halkbank'a yönelik operasyon süreci, Fidan'ın MİT'e atanmasıyla başladı. İsrail'in Fidan rahatsızlığının nedeni buydu. Operasyonun arkasında da onlar vardı.

Ekim ayında “Hakan Fidan krizi” hortlatıldı. Krizin kaynağı ABD ile İsrail'di. 2010'da Fidan'ın MİT Müsteşarlığına atanmasıyla patlak veren rahatsızlığın devamıydı.

Soru şu;

-İsrail, Hakan Fidan ve MİT olayının üzerine neden bu kadar ısrarlı bir şekilde gidiyor?

Yanıt, CIA'den geldi. Daha önce Türkiye'de de görev yapan CIA ajanı Reuel Marc Gerecht diyor ki;

-“Tahminim o ki İsrail Türkiye'deki ticari istihbaratı noktasında tembel davranıyor ve bu operasyonlara gayri resmi bir kılıf bulma konusunda da isteksiz. Eğe öyleyse ticari operasyonlar için yanıp tutuşması gerekirdi”.

CIA ajanı bu açıklamayı 1 Kasım'da yaptı. “İsrail, Türkiye-İran ilişkisinden rahatsız ama neden hala gayri resmi bir operasyon yapmıyor” dedi.

Ajanın söylediği “gayri resmi kılıf” 17 Aralık'ta bulundu. Adına da “yolsuzluk operasyonu” denildi.

İsrail'in 2010 Haziran'dan bu yana yani Fidan'ın MİT Müsteşarlığına atandığı tarihten itibaren ısrarla sürdürdüğü linç kampanyasının nedeni buydu. Ankara-Tahran hattındaki alışveriş.

COHEN RAPORUNU TEMMUZ AYINDA TEMSİLCİLER MECLİSİNE SUNDU

Ve David Cohen, nam-ı diğer “para ajanı”, resmi sıfatı “ABD Hazine Bakanlığı terörizm ve ekonomik istihbarat sekreteri”. Operasyondan hemen sonra Türkiye'deydi. Neden geldiğini açıklamadı.

Temmuz ayında Temsilciler Meclisi'ne bir rapor sundu. “Türkiye, İran'la alışveriş halinde” dedi, harekete geçilmesini önerdi.

Cohen Temsilciler Meclisi'ne verdiği ifadede aynen şöyle konuştu, "Sizi temin ederim, çok dikkatli bir şekilde dışarıdan İran'a kimlerin altın sattığına dair deliller arıyoruz".

Delil bulsalar da bulamasalar da kılıf hazırdı. CIA ajanının söylediği gibi “kılıf uyduruldu”.

Öncesine gidelim. “Türkiye-İran-doğalgaz-altın” karesinde Amerika'daki en ciddi yankı 2013 Şubat ayında geldi. Amerika'daki İsrail lobisi hemen ayağa kalktı. Obama hedef alındı, ABD Başkanı Türkiye'ye çok fazla yüz vermekle suçlandı.

Halkbank'ın ABD'deki iştiraklerine tehditler savuruldu. 5 şirket kara listeye alındı, “ya Amerika ya İran” diye uyarıldı.

Yahudi lobisi, “Türkiye ambargoyu deliyor, İran bu paralarla nükleer silah yapıp, İsrail'e saldıracak” diye ortalığı ayağa kaldırdı.

Aynı günlerde İsrail Başbakanı, Obama'ya “İran'ı vuralım” diye baskı yaptı, Obama “hayır” deyince ortam gerildi.

Hele ki Obama İran'la Batı'yı barıştırıp, ambargoyu kaldırma kararı alınca, İsrail'de bir kez daha kıyamet koptu.

Yoksa mesele “yolsuzluk” değil, Türkiye'nin ekonomik kazancı...

Taha Dağlı
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Videolarımız