Bunları yapmazlarsa Türkiye enerji üssü olacak

Bunları yapmazlarsa Türkiye enerji üssü olacak

Amerika, Avrupa, İsrail, Körfez ülkeleri. Medyalarında Erdoğan için geri sayım başlattılar.

En büyük korkuları Erdoğanlı Türkiye'nin enerji üssü olması. Bunun için "yargıya müdahale" palavrasından, "El Kaide" yalanına kadar her türlü linç kampanyasına başvuruyorlar.

İsrail'de hapis ya da sürgün senaryoları konuşuldu. Alman gazeteleri, "siyasi hayatı bitiyor" manşetleri attı. Amerikalılar da öyle. Ve Körfez ülkeleri. En önemli yayın organları El Arabiya'da hemen hemen her gün ayrı bir köşe yazarı, Başbakan'ın sonunun geldiğine dair yorumlar yapıyor.

Neden bu rahatsızlık? Körfez ülkeleri ile İsrail'i, Amerika'yı, Avrupa'yı aynı çatıda buluşturan Erdoğan hazımsızlığının nedeni ne?

Komplonun bu ayağı İsrail'e ait.

Başbakan, 2009'dan bu yana Ortadoğu'daki tüm algıların değişmesine neden oldu. One Minute çıkışı, Mavi Marmara katliamı, İsrail ile tüm askeri anlaşmaların iptal edilmesi, diplomatik ilişkilerin askıya alınması, İsrail'in doğalgaz teklifine dönüp bakılmaması, Gazze'ye, Filistin'e, Mescid-i Aksa'ya verilen destek.

Tüm bunların karşısında Halkbank üzerinden yürütülen kirli bir kampanya patlak verdi. Denildi ki, "Türkiye, Hamas'ı finanse ediyor, İran'ın nükleer programına destek veriyor".

İsrail, bugün Gazze'yi ölüme terk ediyor, Filistin'i her gün bitiriyor, Mescid-i Aksa'nın içine sinagog kuruyor. Bir taraftan Suriye'deki katliamların bu şekilde kendilerini sıçramadan devam etmesini, diğer taraftan İran'ın zararsız hale gelmesini bekliyor ve tüm bunlar olurken, enerji pazarından, faiz lobisinden aslan payını indirmeyi düşünüyor.

Bölgede İsrail'in bu zincir planını uygulamasının önündeki tek engel Başbakan Erdoğan. Barışmayı denediler olmadı. Baktılar özürle falan düzelmeyecek, sinsi tezgahları kurdular.

Amerika'ya gelecek olursak. Irak petrolü ve İran'la ticaret onların en büyük ses çıkardığı hamleler oldu. Paranın adresi Washington'dan İstanbul'a, Ankara'ya döndü diye kıyameti kopardılar. Şu an için en büyük hedefleri, para akışının yönünü yeniden Amerika'ya çevirmek.

Amerika'nın sıkıntısı bu. Sıkıntının kaynağı Erdoğan. Komplo tezgahları ise El Kaide. İsrail, "Türkiye Hamas'ı finanse ediyor" derken onlar da El Kaide palavrası üzerinden gidiyorlar.

Avrupa'nın enstrümanı, "özgürlük", oturdukları yerden ahkam kesmeye devam ediyorlar. "Aman yargıya müdahale etmeyin". Eyvallah bu önemli tabi ki, hangi demokrasi yanlısı bunu kabul edebilir? Ama öte taraftan "derin devlet yok olsun" çağrıları atan Avrupa, Almanya nerede şimdi? Neden, yargıya müdahale edilmesin derken, ortaya çıkan paralel devlet zihniyetini görmek istemiyorlar?

Çünkü Erdoğan'ın gitmesini bekliyorlar. Enerjinin kendilerine ulaşması için tek köprü Türkiye. Bu hattı yıllardır bedava kullanırken, 'köprü geçiş ücreti' vermek işlerine gelmiyor.

Ve Körfez Ülkeleri. Amerika'yla son dönemde sıkıntıları oldu. İran'la araları zaten yoktu. Müslüman Kardeşlerden hiç haz etmezler hatta Mısır'daki darbeyi desteklediler. Türkiye'nin bölgedeki ticari faaliyetlerini arttırması onların da canını sıktı. Bir anda bizi hedef almaya başladılar. Mısır'daki darbe ve Müslüman Kardeşler konusundaki görüş ayrılığı üzerine bir düşmanlık inşa ettiler. Çünkü biliyorlar ki, Türkiye yakında enerjinin merkezi olacak. Kendileri şu an taca çıktılar yarın auta gidecekler.

Taha Dağlı
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Videolarımız