İRAN İSTİHBARATI VERDİ İSRAİL VURDU

İRAN İSTİHBARATI VERDİ İSRAİL VURDU..


Bugün Yazarı Gültekin Avcı, "Molla Rejiminin İsrail'le muhabbeti" başlıklı yazısında İran-Irak savaşında İsrail'in İran lehine Irak'ı vurduğunu yazdı. İstihbaratı de İran vermiş..

Trita Parsi "Treacherous Alliance" isimli kitabından hareketle İran ile İsrail arasındaki derin ilişkiyi deşifre eden Bugün Yazarı Gültekin Avcı, bugünkü yazısında, İran-Irak savaşında İran'ın İsrail'e istihbarat verdiğini ve İsrail'in de İran lehine bombalamalar yaptığına dikkat çekti.

İşte Gültekin Avcı'nın bugünkü yazısı;

İran'da 1979 devriminden itibaren Molla rejimi var.

PKK'yı çözüm sürecini bozup saldırılara başlamaya ikna etme derdindeki Acem şeytanlığında, dikkatle düşünülmesi gereken kritik noktalar ve olaylar var.

İran ile Batı ve İsrail arasındaki husumet ne kadar gerçekçi?

1) 1979 devrimiyle Humeyni başa geçince derhal bir fetva yayınladı.

Bu fetvaya göre, suçluyla masumları ayırt etmeksizin insanların toplu kıyımına sebep olan kitle imha silahlarını üretme ve geliştirme caiz değildi.

Bu fetvayla İran'da şahlık döneminde başlatılmış olan nükleer program durduruldu.

Dahası Humeyni kimyasal ve biyolojik silah üretimini de durdurdu.

Humeyni'nin hayatı oyunca bu fetva böylesine kritik silahların üretimini durdurdu.

HAMANEY FETVAYI KALDIRDI

Ta ki 1989'da Humeyni'nin ölümünün ardından yerine geçen dini lider Ali Hamaney'in bu fetvayı kaldırmasına kadar.

Niyeti açıkça gösteriyor

Gerçekten de Humeyni'nin bu fetvası İran'ın nükleer programının barışçıl gayelere yönelik olmadığını açıkça gösteriyor.

OBAMA O FETVAYI HATIRLATTI

Hal böyleyken geçen haftalarda ABD Başkanı Obama'nın İran'ın nükleer programıyla ilgili konuşurken, Humeyni'nin nükleer programa cevaz vermeyen fetvasını hatırlatması çok önemliydi.

2) İsrail'i şeytan, onunla ilişki kuran ülkeleri de İslam düşmanı olarak tanımlayan Humeyni, devrim gerçekleşince İran'a Fransa'dan ve Fransız Hava Yolları'na ait bir uçakla geldi.

İran'da demokrasi değil, Mollalık rejimi kurarak, her konuşmasında Batı'ya ve İsrail'e lanetler yağdıracak bir adamdı Humeyni.

Batı bunu biliyordu.

3) Batı'nın kadim müttefiki olan İran Şahı Rıza Pehlevi, Şii devrimi gerçekleşince ülkeden kaçtı. Lakin ABD ve Fransa Şah'ın sığınma talebini kabul etmedi.

İran'ın bütün hazinelerini yanına alıp kaçan Şah'ı o servete rağmen neden hiçbir Batılı ülke kabul etmedi?

Burada doğal olarak Humeyni'nin Şah'tan daha önemli bir aktör olarak kabul edildiği zannı uyanıyor.

İRAN, ERMENİLERE SİLAH YARDIMI YAPMIŞTI

4) İlginç bir diğer husus şudur:

Ermenistan-Azerbaycan savaşında Humeyni yönetimindeki İran'ın, Müslüman Azerbaycan'a yardım etmek yerine Ermenistan'a silah yardımı ve destek sağlaması dikkat çekicidir ve olağan dışıdır.

5)1981'de İsrail, Irak Osirak nükleer tesislerini bombaladı.

Tebriz’e ineceklerdi

Trita Parsi "Treacherous Alliance" isimli kitabında, İranlı bir bürokrata dayanarak, İran-Irak Savaşı'nda İran'ın Irak'ın Osirak'taki nükleer tesisini bombalamaya teşebbüs ettiğini fakat operasyonun İsrail tarafından gerçekleştirildiğini söylüyor.

İran-Irak savaşında İran ile askeri ilişkileri derinleştiren İsrail 7 Haziran 1981'de İsrail Hava Kuvvetleri'ne ait 8 adet F-16 ve 6 adet F-15 uçağı İsrail'in Etzion hava üssünden havalandı. İsrail İran'ın vurmayı planladığı Osirak nükleer tesisini kusursuz bir operasyonla imha etti.

İRAN İSTİHBARATI VERDİ, İSRAİL VURDU

Trita Parsi'nin London Sunday Telegraph gazetesine dayanarak verdiği bilgiye göre İran, operasyon öncesi Osirak nükleer tesislerinin fotoğraf ve haritalarını İsrail'e vermişti.

1980'de Osirak operasyonu öncesinde, üst düzey İsrailli yetkili Ari Ben Menashe ve Humeyni'nin temsilcileri Fransa'da bir araya geldi.

Humeyni'nin adamlarıyla İsrail'in anlaşmasına göre Osirak operasyonunu yapacak İsrail uçakları, Irak'ın herhangi bir saldırısı durumunda İran'ın Tebriz şehrindeki hava alanına ineceklerdi.

Osirak nükleer tesislerinin bombalanmasında İran hayati rol oynadı.

Irak, aslında İran ile değil İsrail'le savaşıyordu.

Düşünmeye değer şeyler bunlar.
Derinhaber - 22 Ekim 2013 16:28
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Videolarımız