In god we trust

In god we trust

Laiklik … Nedir laiklik? En basit manasıyla bilinen din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılmasıdır. Tabii bunun uygulanış kısmında ciddi sıkıntılar olsa da temel olarak böyle bilinir.

Fransızca'dan geçtiği bilinen “Laik” kelimesi “din adam olmayan kimse, din adamı dışında kalan halk” manasına geliyor. Roma döneminde de din adamlarına “Clerici”, din adamı olmayanlara da “Laici” denirdi.

Bizim, sözde yabancı dillerin boyunduruğundan kurtarılmış Türkçe'mizde hala bu kelimeyi kullanıyor olmamız başka bir tartışma konusu .. Esas mevzuumuz, Laik devlet ..

Laikliği uygularken kimi devletler, dini devlet kontrolüne veriyor, kimileri de devlet işini dinin eline .. Kimileri de tamamen ayırdığını iddia ediyor. Aslında tamamen ayırdığını iddia edenleri dışarda tutarsak, diğer uygulamalarda Laiklikten bahsedemeyiz.

Dinin devlet tarafından kontrol edildiği noktada da Laiklikten bahsolunamaz! Tıpkı ülkemizdeki gibi .. Bazı Laiklikten ödün vermediğini iddia eden ülkeler de, dini bizzat devletin içine sokarak Laikliğini uyguluyor. ABD en güzel örneklerden birisi .. Onların anlayışında, devlet dine karışmaz ..

Ama Tanrı'larının eli hep devletin üstündedir. Her meclis açılışında mutlaka Rahipleri konuşma yapar. Üstelik karar verilen Rahibin belirli bir süresi de yoktur. Allah, Yaradan ; ABD'nin her attığı adımında ağızlarındadır.

“In God We Trust” ABD'nin sloganıdır. Paralarında bile yazar. 1956 yılında “E pluribus unum” (Birlikten kuvvet doğar.) sloganının yerine seçilmiştir.

Kilisede Rahip eşliğinde evlenirler. İşin özü ABD, özgürlükler şehri, bildiğiniz ve anladığınız manada gayet din devletidir.

Bizdeki işleyişe bakarsak;

ki içler acısı; dini nikah kıymamak marifet, çağdaşlık, camiye gitmek yobazlık, “Beni yakın” demek modernizm …

Üstad'ın “Sardalya Kutusu Müslümanları” veya yalnızca “Musalla Taşı Müslümanları” yız sözün kısası. Geçenlerde kaybettiğimiz tiyatrocumuz; Tuncel Kurtiz..

Eminim halkımızın bir kısmı O'nu; Şeyhülislam Ebusuud Efendi olarak, gayet dini bütün biri diye hatırlayacak.

Oysa inanmadığını her fırsatta beyan eden Tuncel Kurtiz için cenaze namazı kılındı. Kılınmaz! İnanmayan, Allah'ı inkar edenin cenaze namazı kılınmaz. Bu durumda Musalla Taşı Müslümanı oldu Tuncel Kurtiz de …


Özgürlükler ülkesi ABD, kimsenin inanışına, namazına, ibadetine, orucuna karışmayan ABD, her meclis açılışında Rahip konuşması dinleyerek dua eder.

Biz, sözde Müslümanlar, iş başvurularında “oruç tutar mısınız?” diye soracak kadar edepsizleştik. Laiklikmiş.. Biz ABD gibi Laikliği becerebilsek ne iyi valla ..

Şimdi başka bir mevzu hatırlatayım sizlere..

Marşal yardımı zamanı TBMM'de konuşma yapan CHP Bursa milletvekili Muhittin Baha Pars'ın sözlerini hatırlayan var mı?

“Bu ses nihayet Amerika'dan peygamber gibi temiz ve kusursuz olan büyük insanın, büyük Rozvelt'in sesi olarak ufuklara aksetti..

Bugün bu büyük milletin insanlara yaptığı yardımı hatırlayıp, teşekkür ederken peygamber gibi temiz ve kusursuz Rozvelt'i onun halefi olan kıymetli devlet adamı Truman'ı hürmetle selamlarım!”
Bu cümleler Çetin Yerkin'in “Karşı Devrim” kitabından ..

Bu sözlerin sahibi ise Laikliğin mimarı ve temsilcis CHP'nin milletvekiline ait ..

Uygulamaya kalkıştıkları ilkelerden bîhaber, bize ahkam kesenler ..

Bu kadar hoşumuza giden memleketin başkanı Bush da vakti zamanında; “ Hükümet inanç ve inanca dayalı programlardan korkmamalı!” demişti kürsüsünden ..

İşte, bunlar Laik Amerika ..

Amerika Meclisi, 224 yıllık tarihinde 60 kez rahip değiştirdi. Senato 207 yıldır Rahipli ..

İşte Laik Amerika ..

İnsanların nasıl şahsiyetleri, kişilikleri olursa devletlerin de olmalı.

Hayatımıza insanları sokarken en çok onların karakter sahibi olup olmamalarına bakmaz mıyız! Karaktersiz ve bir duruşu olmayan insanlar, rüzgar nereden eserse oraya savrulanlardan daha bir şey olduğu görülmemiştir. Devletler de böyle ..

Biz maalesef ne bir karaktere ne bir duruşa sahibiz devlet olarak .. Maalesef; yok yazı böyle olmaz, kaldırın dediler, kaldıralım; takvim öyle olmaz dediler, yerine bunu koyalım, namaz kılana gerici diyorlar, kıldırtmayalım, oruc tutana yobaz diyorlar tutturmayalım diyerek kaybettiğimiz şahsımızı, karakterimizi kazanacağımıza inanıyorum.

Kim ne derse desin biz buyuz diyemeyecek acziyet bize yakışmaz! Çünkü biz buyuz!!

Şeyma Kısakürek Sönmezocak
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Videolarımız