Dini Yayın Yasağı Yıl:1942

Dini Yayın Yasağı Yıl:1942

Ne zaman Tek Parti döneminde veya CHP’nin 27 yıllık Tek Parti iktidarı sırasında “Din yasaklanmıştı, Allah demek bile yasaktı” denilse hemen mahut savunma başlar: Canım camiler açık değil miydi? Namaz kılana engel mi vardı? vs.
Evet, namaz kılana engel olan da vardı, nasıl kılınacağına karışan da. Hatta Çorum’un Alaca ilçe merkezinde bulunan dört camiden yalnızca biri açıktı. Diğerleri kapatılmış,içine ot veya buğday doldurulmuş, kapısına da birer nöbetçi jandarma eri dikilmişti. O camilerde namaz kılmak resmen yasaktı.
“Allahu Ekber” diye ezan okumak, yani “Allah” demek yasaktı. Kazara “Tanrı” yerine “Allah” derseniz 200 lira (sonra 300 liraya çıkarılmıştı) para, 3 aya kadar da hapis cezasına mahkum olabiliyordunuz. Bir bakıma “Allah” demek paraylaydı, sadece yediğiniz dayak bedava.
Peki basında durum nasıldı? Yazarlarımız dini konularda diledikleri gibi yazıp çizebiliyorlar mıydı? Ne gezer! Bırakın dini savunmayı, telkin ve tavsiye etmeyi, dinden bahsederken tarihi tefrikalar(şimdiki deyişle yazı dizileri) bile yandaki(aşağıdaki) belgede görüldüğü gibi Basın Genel Müdürlüğü eliyle ‘rica edilmişti’. 71 yıl önce “Mahremdir” kaydıyla çıkarılan bu “rica” bir devrin zihniyetini ayna gibi yansıtmakta. Tabi AKIL TUTULMASINA UĞRAMAYANLARA…

Derin Tarih – Ekim 2013
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Videolarımız