Issus coleoptratus bedeninde çark olan böcek

Bu böcek gerçek bir yaratılış harikası. Hayvanlar, bazı özellikleri ile biyolojik mühendisliğinin en ilginç örneklerini oluşturabiliyor. Issus coleoptratus isimli, bacaklarında dişliler bulunan böcek de tuhaf özelliğiyle onlardan biri.

Pek çoğumuzun adını bile bilmediği, adını bilenlerin ise çark mekanizmasını bilmediği böcek, mükemmel bir makine tasarımı gibi. Böcek, vücudunda dişliler bulunan hareket sistemine sahip.

Mistikalem.com sitesindeki haberde; Issus coleoptratus bacaklarında birbirine kenetlenen dişlere sahip çark sistemli olduğu keşfedilen ilk böcek. benzeri bir yapıya sahip başka bir böcek var mıdır bilinmez ama I. Coleoptratus'un bacaklarındaki çark mekanizmasını oluşturan dişliler ömür boyu vücudunda kalmıyor. Sadece böcek larva döneminde iken işe yarıyor ve sonra ortadan kayboluyor.

Planthopper türü böcek familyasından olan Issus coleoptratus böceği, olağanüstü sıçrama ve hız maharetine sahip. İki milisaniye gibi kısa sürede harekete geçebilen tasarım harikası böcek, saniyede 3.9 metre gibi muazzam bir sürate ulaşabiliyor.

Issus coleoptratus böceğinin bilimadamlarını şaşkına çeviren hızının sırrı, eşi benzeri bulunmayan mühendislik harikası özelliğinden geliyor.

İngiltere'nin Cambridge Üniversitesi'nden Malcolm Burrows, Issus coleoptratus hakkında, "Bu fevkalade bir performans" yorumunu yapıyor.

Burrows, dişlilere sahip böceğin larvasına ilk olarak bir meslektaşının bahçesinde rastlamış. Deli gibi zıplayıp duran böcekleri incelediğinde, böceğin arka ayaklarında birbirine kenetlenen dişiler olduğunu fark etmiş.

Newscientist sitesinde yer alan haberdeki bilgilere göre, I. Coleoptratus böceğinin çark dişlilerini ilk olarak 1957 yılında Alman biyolog K. Sander tarafından gözlemlenmiş. Fakat Sander'ın konuyla ilgiyli makalesine henüz internetten ulaşmak mümkün değil.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Videolarımız