DİNİME SÖVEN MODERN OLSA

DİNİME SÖVEN MODERN OLSA

"Dinci" bir iktidar tarafından yönetiliyoruz ya, artık dine, özellikle İslam'a yönelik tüm eleştiriler de yeniden ısıtılıp iktidara mal edilir.

Yüzyılık temcit pilavı tekrar ısıtılıp

ortaya konur.

"Biz İslam yüzünden geri kaldık", "İslam ülkelerinden Nobel bilim ödülü alanların toplamı ABD'nin sıradan bir üniversitesinden bile az"

Ben burada genel olarak İslam'ın bilime engel olup olmadığı konusuna girmeyeceğim. Konu geçen hafta Sayın Fehmi Koru tarafından da ele alındı.

"İSLAM ALEMİ GERİ" DENİLDİ

"Evet, İslam âlemi geri, nedenlerini araştırmalıyız" gibi yarı özür bir yargıyla sonuçlandı ve laiklerimiz "gördünüz mü?" tatmini yaşadılar.

Oysa bu genel varsayım doğru olsa bile Türklerin kendilerine sorması gereken bir soru daha var: Tamam, İslam, toplumu geri bırakıyor da, biz son 90 yıldır şeriatla mı yönetiliyoruz?

ŞERİAT GERİ İSE BİR ASIR BOYUNCA NE YAPTIK?

Hadi diyelim ki Osmanlı sıkı bir şeriat uygulaması içerisindeydi, geri kaldı, battı, peki katı laik uygulama yaşadığımız neredeyse bir asırda ne icatlar yaptık, ne Nobel ödülleri aldık?

AY'A GİDİYORDUNUZ DA GERİCİLER Mİ ENGEL OLDU?

"Ama tamamen laik olamadık ki, yobazlar hep önümüzü kesti" diyeceklere cevabım klasik. "Ay'a gidiyordunuz da gericiler bacağınızdan tutup yere mi indirdi?"

Diğer İslam toplumları neyse de Türkiye'nin bu konuda iki kere düşünmesi gerekiyor.

Madem İslam bu kadar geriletiyor, o zaman İslam'dan uzaklaştıkça da ilimde, bilimde, teknolojide patlamalar yaşamamız lazım değil miydi?

NEDEN BİLİMDE PATLAMA YOK?

Neden bilimde bir patlama yaşamadık?

Acaba bunda içimize kapanmamızın, hiçbir ülke ile rekabete girmememizin etkisi yok mu?

İthal ikameli, kambiyo sistemli ekonomimizle gümrük duvarlarını yükseltip yerli malı adı altında dünya standartlarının çok gerisinde ürünlerine razı olmamızın bunda etkisi yok mu?

"Yerli" arabaya fit olmuş, BMW ile Mercedes ile yarışmak zorunda olmayan bir ekonomide buluş icat patlaması yaşanır mı? Hangi güdü ile, hangi yatırım ile?

Adam zaten durumundan memnun, dört teker üzerine kontrplağı bağlamış, araba diye satabiliyor, üçüncü gün kapağı düşen buzdolabını hiç rekabetsiz kakalayabiliyor, neden araştırsın az elektrik harcayan A sınıfı "no frost" buzdolabını?

Batı her şeyi bir birikimin üzerine kurdu, şimdiki bilgisayar dosyalama sistemine bakın hepsi bilgisayarın icadına kadar kullanılan kütüphane dosyalama sisteminin (directory, file, document) devamındadır.

BİZİM BİRİKİMİMİZ YOK MU?

Peki bizim birikimimiz hiç mi yoktu?

Birkaç ayda alfabemizi Arap'tan Latin'e çevirdiğimizde 600 yıllık yazınımızın sıfırlanmış olacağını, bütün ozanlarımızın, âlimlerimizin bir gecede cahil hale geldiğini göremedik mi?

ARAPÇA ZORDU DA JAPONCA MI KOLAYDI?

Arapça kargacık burgacıktı, öğrenmesi zordu, bizi geri bıraktırıyordu da, Japon alfabesi daha az mı "kargacık burgacıktı" ki Japonlar şimdi ABD'den daha ilerideler.

Yani bizim laiklerimizin de Uluslararası İslamofobi'ye eklemlenmeden önce durup hesap vermeleri gereken çok şey var.

Özal sonrasında ekonomimizi dünyaya entegre ettiğimizden beri çok ciddi ekonomik patlama yaşadık, yıllarca horlanan Anadolu girişimciliği bugün Avrupa ile çatır çatır rekabet edebiliyor. Bunun sonuçlarını görmeye başladık, bazı ülkelere askeri araçlar satıyoruz. Bilimsel araştırmaya ayırdığımız bütçe bütün Cumhuriyet döneminin toplamından fazla, kuşkusuz bunun sonuçlarını da toplamaya başlayacağız.

GERİ KALMIŞLIK İSLAM'LA İLGİLİ DEĞİL

Yani geri kalmışlık İslam'la ilgili ise bu bahanenin arkasına sığınacak son ülke Türkiye olabilir. Dinime sövenler modern olsalar bari...

Bu arada, yukarıda bilgisayardan bahsettim ama BBC'nin "Dünya Tarihi" belgeseline göre tüm bilgisayar mantığının gerisinde yatan "algoritma" (algorithm) terimi, MS 780 – 850 yılları arasına Bağdat'ta yaşamış Türk kökenli İslam bilgini el-Harezmi'nin (Ebu Abdullah Muhammed bin Musa el-Harezmi) adının Latince söylenişidir.

Matematik ve Astronomi uzmanı olan el-Harezm, Cebir'in de kurucusudur.

O günkü teknoloji ile dünyanın çapını bugün hesaplanandan birkaç kilometre farkla hesaplayan e-Harezm, algoritmanın da isim babasıdır.

Belgesel diyor ki "Unutmayın, elinize ne zaman bir akıllı telefon alsanız, içerisinde bu İslam bilgini vardır"
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Videolarımız