bir kemalistten ihsan eliaçık analizi

bir kemalistten ihsan eliaçık analizi

müslümanların kafasını karıştırıyor, antikapitalizm diyor, çok iyi şeyler yapıyor diyenlere kötü haberim var. kendisi sadece

1- kendine ün katarak popülerlik, şöhret ve para kazanıyor (antikapitalist müslümanlardan ihsan eliaçık'ın ün sevdası yüzünden ayrılan gençleri hatırlıyoruz değil mi)
2- islamı, onu zaten çok iyi bilmeyenlere (daha çok kemalistlere) pompalayarak kalelerini genişletiyor.

ihsan eliaçık'ı hiç bir islamcıyla tartışırken vs gördünüz mü? göremezsiniz çünkü tartışamaz.

çünkü ne fıkıh bilir, ne hadis ne de arapça. hadis kitaplarındaki hadisleri alıp manipüle ediyor ve bunu dezenformasyonla "islam öyle değil, böyle" diye sunuyor.

islam hakkında tek bilgisi olmayanlar bunu islamcılara karşı kullanmak için heyecanla coşarken, fıkıh, islam hukuku ve hadisi çok iyi bilen biri karşısına çıkıp arapça kökeniyle birlikte eliaçık'ın dezenforme ve manipüle ettiği şeyin aslını sunduğu zaman, eliaçık gözüne fener tutulan tavşan gibi kalakalıyor, cevap veremiyor, ve açıkça saçmalıyor.


(muhtemelen muhataplarının tv şöhretleri olduğu ve eliaçık'ın ününe ün kattığı popülist tv programlarında böyle şeylerle karşılaşmazsınız. size tavsiyem kendisinin de davetli olduğu bir seminere vs gitmeniz ve ihsan eliaçık'ın fıkıhı, kuranı, hadisi ve arapçayı annesinin adı gibi bilen islamcılarla tartışmalarını ve kıvranmalarını izlemeniz)

dolayısıyla eliaçık'ın kendi ünü ve popülizm sevdası dışında islama sunduğu tek katkı müslümanların aklını karıştırmak filan değil, manipülasyonları ile islamı çok iyi bilmeyenleri ve islama çok yakın olmayanları islamize etmek. çünkü kendisini kemalistler ve laikler dışında ciddiye alan muhafazakar-islamcı pek yok.

uzun uzun anlatmama gerek yok, bence yapılanlar bile olayı özetliyor. en yakın örneği olarak sırf akp'ye karşı olacam diye kurulan iftar sofraları durumun vehametini gösteriyor.

akp'ye ve akp tarzı muhafazakarlığa muhalefet olarak ortaya çıkan şey yine bir islam biçimi (iftar) oluyor. hem de iftar sofrasına oturanlar muhafazakarlar ve müslümanlar değil;

oruç tutmayan, normalde akp'ye karşı içki içerek direnmeyi tercih edecek laiklerden oluşuyor ve bence tehlike burda başlıyor.

ihsan eliaçık tepkisini içkiyle koyacak insanları da islamize ederek bunu bir muhalefet biçimi, bir direniş olarak kakalıyor. bugüne kadar islam hukuku, fıkıh ve hatta kuran dahi bilmeyenler de onun bu şöhret sevdasına alet olup islamı güzelliyor.


sağ-muhafazakar iktidarların yıllardır hayalini kurduğu taksim meydanı'nda cami fikrini gerçekleştiren akp değildi, şeriatçılar da değildi, diğer islamcılar da değildi. direnişin ortasında taksim'in göbeğinde sembolik camiyi inşa eden yine ihsan eliaçık'ın kendisiydi. üstelik bunu kemalistleri ve laikleri yanına çekerek başardı.

yani siz ihsan eliaçık zengin müslümanları hedef alıyor, onların tahtını yıkıyor, islamcıları alt ediyor diye kendinizi avuturken eliaçık'ın yaptığı tek şey islamın yanından yöresinden dahi geçmeyenleri islamın (üstelik manipüle bir islamın) içine sokmak oluyor. sonra da akp'ye ve muhafazakarlara karşı ne güzel bir söylem ürettik, işte gerçek islam bu deniyor. bilgisiz eliaçık'ın rehberliğinde, yine bilgisizlikten kaynaklanan bir çeşit kemalist orgazmı yani.

akp'ye, islama, muhafazakarlığa direnecem derken tüm kaleleri onlara veriyorsunuz. bir de eliaçık'a şöhret sağlıyorsunuz. gerisi semaya gidiyor...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Videolarımız