Ben seni çağırıyorum Esma, sen şehadeti!

Ben seni çağırıyorum Esma, sen şehadeti!

u şehadet şerbeti sensiz geçmiyor boğazımdan, deyip de eşiyle beraber cennet yağmurlarına selam olan Esma'ya ağlıyor ümmet. Yüzünde kan yürüten Firavunlar bilsinler ki Esma önce Allah'a sonra yüzünde beyaz gamze kuyuları açacak Musa'sına Emanet! Sustu Esma.

Sessiz şehit alfabesinden harf alıyor mazlumlar

Secde suskunluğu zalimin coşkusunu bastırdı. Kıyamı, bir mermiden daha şerefli ve dik. Ve seccadesini katlarken kardeşlerinin feryadına katlandı.

Şehitlik yaşta değil baştadır Esma, Rabbim onu on yedi gülün içinde sakla. On yedi yaşından gün aldı ölüm. On yedisinde bir kıza yakışan elbiseler vardı, toprağa yakın eteklerdi boyunu uzun gösteren, hangi renk örtünün kendisine yakıştığını soracak güzel günler vardı belki ama Esma, şehadet kefenini ne de güzel taşıdı.

Adeviyye Meydanı böyle güzel şehadet görmedi. Doğduğunda babası, kulağına Esma ezanını okudu melekler şahit, şehadetinde Esma selasını okudu içinden Melekler şahit. Şehadet de olsa adı o başı göğsüne son kez bastırıp içine Esmasını çeken babanın acısına da Allah şahit! O babanın gözlerine On yedi yaşın çeyizlik gözyaşını dolduran zalimlerin zalimliğine Allah şahit!

Esma'yı vurdular sırtından. Şehitlik kurşun geçirmez lakin, sırtından vurulduğunda bir özgürlük ilahisi sonlandı kulaklarında. Kurşun nerede duruyorsa orası işaret, ve nereyi vuruyorsa orası cennetin bahçe kapısı. Yere yığılan Esma değil Allah'ın biriktirdiği şehadet!

Selalar Esma için okunsun bugün belalar zalimler için. Vurdukları yerde cennet bitiyor bilsinler. Vurdukları yüzlere cennet tebessüm ediyor bilsinler. Dağıttıkları kafalarda en güzel fikir şehadet. Esma'ya dokunan ölmek değil belki de sessiz kalan Ümmet!

On yedi yaşına El Fatiha, Esma'ya El Fatiha. Omuzlarımız bugünden sonra Esma'nın şehadetini taşımayacaksa insanlığımıza El Fatiha.

Bu dünya nasıl bir Dünya! Bir tarafta şortu için direnen kızlar, bir tarafta kefene şehadetle sarılmak isteyen Esma'lar. Kusura bakma, Gezi'de ağaç dallamaları için kopardığı kıyameti, Mısır'da can budayan zalimler için koparmayana sızlayacak vicdanım yok.

Gezi'de ne istiyorsunuz sorusuna cevap veremeyen ergenler vardı. Adeviyye'de ise "Şehadet istiyoruz" diyen Musa'lar Esma'lar var. Yaşından büyük kefenlenen Adeviyye çocukları, Devrim Marketin faşizm müşterisi ergenleriyle bir midir? Ben bir tutmuyorum ve asla tutmayacağım. Kan görüp kanal değiştiren, mazlum görüp yol değiştirene benzer. O yumruğu ümmet için sallayamıyorsan bari sıkmayı öğren!

Esra Elönü
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Videolarımız