Oruçsuz iftar, abdestsiz teravih

Oruçsuz iftar, abdestsiz teravih


Mevzuya başlamadan önce şunu belirteyim: Ortalıkta bir “palalı adam”lafı dolaşıyor.Geldi “palalı adam”, gitti “palalı adam” vs.

Cahilliğin bu kadarına pes doğrusu. Gezicilere saldırdığı söylenen, BDP’li şahsın elindeki pala değil, satır bir kere, satır.

Palayı bildikleri yok, satırı bildikleri yok. Pala, kavisli, kısa, uç bölümü geniş, kabzasına doğru daralan hançere denir. Adamın elindeki satırdır. CHP’lilere duyurulur.

Peki bu satırlı adam kim?

Gezicilerin İstiklal caddesindeki talanından bıkan esnaflardan biri cinnet geçirmiş ve kötülüğü eliyle düzeltmeye kalkmış.

Bakmış ki, baba parası yiyen üç beş zibidinin talanı yüzünden işleri durmuş, almış eline satırı, şöyle bir gösteri yapmış. Bir şey de yaptığı yok. Gezici CHP’lilerin yargıya uyguladığı baskı neticesinde adam tutuklanmış. Bundan olayı tasvip ettiğim anlamı çıkarılmasın!

Gelelim asıl konuya!

Dün Müslümanlar ilk iftarını açtı. Beyoğlu Belediyesi de Taksim’de oruçlulara iftar yemeği verdi. Geziciler de bundan rahatsız olmuşlar. Darbeci Şeyh RİE (Recep İhsan Eliaçık) ve gezici müritleri de alternatif bir iftar sofrası hazırlamışlar. (Yeri gelmişken şunu da belirtelim ki Türkiye’de şehitlik kavramı seküleristler tarafından nasıl seküler ve laik bir vasfa büründürüldü ise iftar yemeği verme tabiri de aynı akıbete uğramıştır.)

Darbeci Şeyh RİE ve gezici müritleri, İstiklâl Caddesi’nde iftara durmuşlar. Muhtemelen Şeyhleri hariç mürit ve mürideler oruçlu filan değildi. Zaten RİE’nin sofrada bulunan gezici müridelerinin çoğu çırılçıplak idi. Çıplaklık ile oruç bağdaşır mı hiç!

Şeyh RİE ve ekibi iftardan sonra mescid-i dırar aramışlar. Her hâlde bulamamışlar ki provokasyon olsun, sırf gıcıklık olsun, diye Dolmabahçe Bezm-i Âlem Vâlide Sultan Camisine gitmeye karar vermişler. Hani şu gezicilerin işgal edip içki içip terbiyesizlik yaptıkları cami.

Şeyh, bildiğim kadarı ile Teravih namazına karşı idi. Böyle bir şeyin olmadığını filan söylerdi. Fakat mesele Teravih değil, gıcıklık, provokasyon ya, olsun! Amaçları belli. Oraya gidilecekler, Müslümanlar tahrik edilecek, böyle bir provokasyona dayanamayan bir Müslüman onları tepeleyecek sonra Halk TV, Ulusal Kanal avaz avaz bağıracaklar. Olan o tepelenene olacak.

Burada bir hatırlatmada bulunayım: Türkiye, dine her daim söven, fakat protokol icabı cenaze namazlarına iştirak etme mecburiyetinde kalan şahısların abdesti bilmedikleri için abdestsiz namaz kıldığını çok önceden öğrenmişti. (Onlar “abdest”e aptes der.)

Muhtemelen Şeyh’in müritleri de aynı durumla karşı karşıya kalmıştır. Maksat namaz değil zaten, ha abdestsiz ha hayızlı, ne fark eder, diye düşünmüşlerdir. Gerçi daha önce “duran adam” oyunu oynarlarken birkaç genç onlara gusül abdestini anlatmıştı. Fakat dinlediklerini zannetmiyorum. Muhtemelen içlerinde gusülsüz çoktur. Şeyh ise, tabii ki apteslidir.

Görünen o ki Şeyh RİE’nin önderliğindeki Taksim gezicileri, her akşam buluşarak oruçsuz iftar açacak, sonra kendilerine mescid-i dırar arayacaklar. Böyle bir mescidi bulamayacakları için de sokakta abdestsiz namaz-şov yapacaklar.

Bu durumda Müslümanlar provokasyona gelmemeli. Onların haram ekmeklerine yağ sürmemeliler.

Şerlerinden Allah’a sığınırız.


Mustafa Durdu
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Videolarımız