Mursi'yi deviren faiz lobisi

Mursi'yi deviren faiz lobisi

Sorunun temelinde Müslüman Kardeşler var. Aslında Mısır Müslüman bir ülke. Ancak öyle bir tezgah kurulmuş ki, beş vakit namazını kılan, dindar bir Mısırlı, Tahrir'de Müslüman Kardeşler iktidarı devrilsin diye gösteri yapıyor. Sonra devrilince zil takıp oynuyor.

Batı, Mısır'da Müslüman Kardeşler ekolünü istemiyor. İsrail de yanı başında kendisi için tehlike arz eden bu unsurlardan rahatsız.

Problemin çatısı bundan ibaret. Altında ise Müslüman Kardeşler politikası var. Sadece inanç yönünden değil ekonomik gelişim gösteren siyasetler de rahatsızlık kaynağı oldu.

Mesela Mursi'nin, Süveyş Kanalı projesi vardı. O proje gerçekleşseydi Mısır kazanacak; İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan kaybedecekti. Bu projeden geri adım atmayan Mursi, faiz lobisi operasyonuyla indirildi.

Bu da Mısır'ı yiyen faiz lobisi. Darbeyi onlar yaptı. Genelkurmay Başkanı Sisi'ye katliamı da onlar yaptırdı. Tek hedef Müslüman Kardeşleri ortadan kaldırmak, tamamen bitiremeseler de kolunu kanadını kırmak.

Bu arada Müslüman Kardeşler meselesinin kökünden çözülecek bir sorun olmadığı da kesin. Yani Mısır'da darbecilerin işi pek de kolay değil. Tam 'rahatladık' derken bu kez yüzbinler sokaklara döküldü, ihvana destek çığ gibi arttı. Katliam da işte tam bu noktada devreye girdi.

Amerika ve Avrupa ile birlikte körfez ülkelerinden rejime destek var. Hem maddi hem manevi. Para da veriyorlar, cesaret de, garanti de, moral de.

Çünkü karşılarındaki hedef çok güçlü. Sadece insan var karşılarında. Sadece Müslüman kimlikleri öne çıkan insanlar. Silahları yok, paraları yok, akşam iftar ve gece sahurda donatılmış sofraları yok ama hayat görüşleri var, aydınlar, entellektüeller, "Müslüman cahildir" kalıbını silip atıp ezber bozacak kadar bilgililer ve sayıca diğerlerinden çok ama çok üstünler.

Darbeden önce Mısırlı bir arkadaşımla konuşurken bana Müslüman Kardeşlerin oy oranının yüzde 20'ler olduğunu söylüyordu. "Nasıl olur" diyordum sonra hesapladım. Müslüman Kardeşler dört seçim geçirdi. Cumhurbaşkanlığı seçimi, referandum, parlamento seçimleri ve Suhara meclisi seçimleri, tüm bunların hepsinde Müslüman Kardeşler yüzde 50'den fazla oy aldı.

Seçim sonuçlarını bırakın bugün ülkedeki durum sandık sonuçlarını şimdiden gösteriyor. Sadece ihvan değil darbe karşıtlarının da desteğiyle Müslüman Kardeşlerin Mısır'da çok ciddi bir potansiyel olduğu ve alternatifsiz birinci siyasi grup haline geldiği tartışılmaz.

Birazda rakam verelim. Son yıllarda Mısır'da neler yaşanmış ona bakalım. 2011 Şubat ayında Hüsnü Mübarek devrilirken, 18 gün boyunca yaşanan şiddet olaylarında 846 kişi hayatını kaybetmişti.

Mübarek sonrası ülkeyi yaklaşık 1,5 yıl boyunca asker yönetti. 2012 Haziran'ında Mursi ülkenin ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı oldu. Mübarek-Mursi arası yani 2011 Şubat- 2012 Haziran arası çıkan çatışmalarda en az 300 kişi hayatını kaybetti. Bu dönemin en kanlı olayı Port Said kentinde 73 kişinin can verdiği futbol maçıydı.

Ve bugün. Ülke hızla kan kaybetmeye devam ediyor. 29 Haziran'dan bu yana yaklaşık 150 Mısırlı daha hayatını kaybetti. 8 Temmuz sabahı namaz sırasında yaşanan katliamda 53 kişi can verdi.

Görüyoruz ki Mısır fabrika ayarlarına dönmüş. Bu ülkenin ya Mübarek tarafından ya da askeri vesayet tarafından idare edilmesi gerekiyor. Demokrasiyle seçilen liderlere, sivil iktidarlara bu ülkede yer yok. Hele ki o iktidar Müslüman Kardeşler ise.

Taha Dağlı
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Videolarımız