Gazze'ye Niye Yardım Ettin mursi

Gazze'ye Niye Yardım Ettin !
Mısır’da Cumhurbaşkanlığı koltuğundan alınan Muhammed Mursi'nin Gazze politikası nedeniyle yargılanabileceği ileri sürüldü.


Yenişafak’ın haberine göre BBC'ye konuşan Mısırlı General Ayman Salama, yüzde 52 oy ile iktidara gelen Mursi’yi ülke güvenliğini tehlikeye atan bir politika izlemekle suçladı. Mursi hakkında suçlamalara devam eden Salama, Mursi'nin Filistin'in sözü olan Hamas'la işbirlik kurmasını hatalı bulduklarını dile getirdi. Salama, küstah açıklamalar yaparak bu hatalarından dolayı Mursi'yi yargılayacaklarını söyledi.

Salama, ayrıca ordunun Filistinlilerin yaşam kapısı olan tüm Gazze tünellerinin kapatılması için bir çok kez Mursi'ye uyarıda bulunduğunu ve Mursi’nin bu uyarılara uymayarak her defasında ablukanın kaldırılması gerektiği ve Gazzelilerin yardıma ihtiyacı olduğunu söylediğini belirtti.

İşte Yenişafak’ın o haberi:

BİR YIL BOYUNCA UYARDIK

Mursi'yi 'Hamas'ın işbirlikçisi' oarak nitelendiren Salama, ordunun, bir çok kez Mursi'ye tüm Gazze tünellerini kapatması yönünde uyarıda bulunduğunu ama onun her defasında ablukanın kaldırılması gerektiği ve Gazzelilerin yardıma ihtiyacı olduğunu söylediğini belirtti.

ANLAŞMAZLIK NEDENİ BELLİ

Mursi geçtiğimiz Kasım ayında İsrail'den Gazze'ye düzenlenen saldırılarda İsrail ile Hamas arasında tarihi bir arabuluculuk rolü oynamış ve Hamas'ın uluslararası izolasyona maruz kalmasını önlemişti. General Salama'nın açıklamalarıyla İhvan yönetiminin Ordu ile kritik çekişmesinin Gazze konusu olduğu ortaya çıkmış oldu. Mursi yönetimi boyunca Gazze'ye başta inşaat malzemeleri olmak üzere bir çok kez dev yardımlar yapıldı.
İnsani kriz endişesi
Mısır'da ordunun yönetime el koyması Gazze halkında tedirginliğe yol açtı. Halk, Mısır'da yaşanan gelişmelerden dolayı uzun yıllardır karadan, denizden ve havadan İsrail ablukası altındaki Gazze'nin dış dünyaya açılan tek sınır kapısının tamamen kapanacağı endişesi taşıyor. Gazzeli Muhammed Ebu Seman, 'Her şeye rağmen Mısır halkına, Filistinlilerin açlık çekmesine izin vermeyecekleri konusunda güveniyorum' diye konuştu. Öğretmen Yusuf Ebu Adi de '2007 yılından beri havadan, karadan ve denizden İsrail ablukası altında olan Gazze'de insani kriz yaşanır' dedi. Konfeksiyon mağazası sahibi Arif el-Daa, Gazze'nin yakında boğucu abluka altında kalacağını, yakıt, inşaat malzemesi ve gıda gibi temel yaşam maddelerinde kıtlık yaşanacağını savundu.

Refah'ta bekleyiş

Mısır'da askeri darbenin ardından, 5 Temmuz'da hiçbir gerekçe gösterilmeden kapatılan Gazze-Mısır arasındaki Refah sınır kapısındaki askeri kontrol noktalarına dün silahlı saldırı düzenlendi. Sınır kapısı, 1,8 milyon nüfuslu Gazze'nin dünyaya açılan tek kapısı olma özelliğini taşıyor. Gazzeliler Refah sınır kapısının tamamen kapalı kalması halinde Gazze'nin bütünüyle kuşatma altında olacağına dikkati çekiyor. Sınır ve Tüneller Kurumu kaynaklarından yapılan açıklamada, 29 Haziran'dan itibaren tünellerdeki faaliyetlerin tamamen durduğu bilgisi verilmişti. Sınırda bekleyen kadın-çocuk birçok insan ise büyük bir mağduriyet yaşıyor.

Sina'da silahlar konuşuyor

Mısır'ın Sina Yarımadası'nda kimliği belirsiz kişilerin dün güvenlik noktalarına düzenlediği iki ayrı silahlı saldırıda 4 polis hayatını kaybetti. Ariş kentinin Abur bölgesinde kimliği belirsiz silahlı bir grubun güvenlik noktasına açtığı ateşte 2 polis öldü. Ariş kentinde emniyet güçlerine yönelik düzenlenen bir diğer silahlı saldırıda da 2 polisin yaşamını yitirdiği ifade edildi. Sina'da kimliği belirsiz silahlı gruplar, önceki sabah erken saatlerde El-Ariş Havaalanı'ndaki 6 ayrı askeri noktayı hedef almış, 1 asker ölmüş, 6 asker yaralanmıştı. 5 Temmuz'da 3. Meydan Komutanlığı, Süveyş'te vatandaşlara şehri koruyacağını, vatandaşlara zarar gelmeyeceğini duyurmuştu. Olağanüstü hal ilan edilen bölgelerde, vatandaşlara 'dedikodu ve fitne üretenlere karşı' ilginç bir uyarıda bulunulmuştu. Başta Sina olmak üzere Mısır genelinde şu ana kadar 75 aşiret Muhammet Mursi'ye bağlılığını bildirmiş durumda.


Tahrir ruhuna uygun davranın

Dünya Müslüman Alimler Birliği (DMAB), Mısır'daki olaylar karşısında orduyu ön yargılı ve tarafgir olmamaya çağırdı. Seçilmiş cumhurbaşkanının görevinden alınmasının hukuka aykırı olduğunu hatırlatan DMAB, açıklamasında darbeyi reddettiklerini belirtti. Açıklamada, 'Ordu ile siyasi kanat birbirleri ile uyum içinde olmalıydı. Vatan evladı olarak hiç kimseyi ötekileştirmemeli ve meşru siyaset yolu kesilmemelidir. Mursi son konuşmasında özeleştiri yapmıştı. Muhaliflerin meşru taleplerini inkar etmiyoruz. Burada halkın ortak talepleri göz önüne alınmalıdır' ifadeleri kullanıldı. açıklamada, 'Yayınları kesilen Televizyon kanallarına izin verilmeli. Gözaltındaki gazeteciler derhal serbest bırakılmalıdır. 25 Ocak Devrimi'nde halkın elde ettiği meşru hakların kanunsuz bir şekilde gasp edilmesini tasvip etmiyoruz. İhvan ve ülkedeki diğer İslami hareketler Mısır'ın parçasıdır. Bu kesimlerin inkarından kaçınılmalıdır' denildi.


Ezher Şeyhi'nden fitne uyarısı

Mısır'daki darbede orduya karşı dik bir duruş sergilememekle suçlanan Ezher Şeyhi Ahmed et-Tayyib, Mısır halkına fitne bataklığına sürüklenmemeleri çağrısında bulundu. Tayyib, Mısır devlet televizyonunda yaptığı konuşmada, 'Ezher, sizleri, bütün Mısırlıları, tüm grupları ellerini kandan, yıkımdan uzak tutmaya ve fitneden kaçınmaya çağırıyor' dedi. Şiddetin ve çatışmanın devam etmesi halinde ülkede birliğin yıkılacağı ve kargaşanın hakim olacağı uyarısında bulunan Ezher Şeyhi, Mısır halkının çirkin fitneden hızlı bir şeklide çıkış yolu bulacağına inandığını belirtti.


BBC muhabiri yaralandı
BBC'nin tecrübeli muhabiri 53 yaşındaki Jeremy Bowen, Kahire'de başından yaralandı. İngiliz basını, BBC muhabirinin yaralanmasına geniş yer verdi. Jeremy Bowen'ın Cumhuriyetçi Muhafızlar Ordusu Karargahı önündeki çatışmada başına isabet eden tüfek saçmaları sonrası yaralandığı belirtildi. Bowen, şöyle konuştu: 'Bir şeyin kafama ve ayağıma isabet ettiğini hissettim. Kanlı halde TV'ye çıktım. Attığım Tweet'te iyi olduğumu bildirdi
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Videolarımız