Baradey'den Batı İtirafı

Baradey'den Batı İtirafı!

Mısır ordusunun geçici başbakan olarak atadığı Baradey, Mursi’nin askeri yolla devrilmesi için Batı’yla pazarlık yaptığını itiraf etti.


Mısır ordusunun geçici başbakan olarak atadığı Baradey, Mursi’nin askeri yolla devrilmesi için Batı’yla pazarlık yaptığını itiraf etti.

New York Times gazetesine verdiği mülakatta, Mursi’yi devirmek için Batı’yı ikna etmede yoğun çaba harcadığını itiraf eden liberal darbeci Baradey, darbe için de “en az acılı seçenek” ifadelerini kullandı.

Mısır’da darbe yapan askerle cunta manifestosu okunurken hazır bulunan Nobel Barış Ödüllü Muhammed el-Baradey, Mursi’nin askeri yolla devrilmesi için Batı’yla uzun süre ikna ve pazarlık çalışması yaptığını itiraf etti. New York Times’a açıklamalarda bulunan Baradey, Batılı ülkeleri, Mısır’ın meşru başkanı Muhammed Mursi’yi devirmeye ikna etmek için çok fazla çalıştığını ve Mursi’nin cebren devrilmesinin gerekli olduğunu belirtti.

Darbenin yapıldığı gün, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve AB Dış İlişkiler Komiseri Catherine Ashton’la uzun uzun konuştuğunu söyleyen Baradey, Mısır hükümetinin yeniden demokratik bir biçimde şekillenmesi için yardım istediğini söyledi. Müslüman Kardeşler liderlerinin tutuklanmasını ve İslami televizyon kanallarının kapatılmasını da savunan Baradey, “Güvenlik görevlileri açıkcası çok endişeliler. Ortada bir deprem var ve biz bu sarsıntıları kontrol altında tutmalıyız” şeklinde konuştu. “Şiddetten kaçınmak için bazı tedbirler alıyorlar” diyen Baradey, açık bir suçlama olmamaması halinde herhangi bir tutuklama olmaması gerektiğini söyledi. ‘İhvan üyesi olmak bir suç değil’ diyen Baradey, başsavcıların aldığı tutuklama kararlarınına saygı duyulması gerektiğini de söyledi. Tv kanalların şiddete davetiye çıkardığını savunan Baradey, yaşananlar sırasında her türlü güvenlik önleminin alınması için çabaladığını belirtti. İhvan’ın darbeci iktidara itaat etmeyeceğini açıklamasına rağmen Baradey, Müslüman Kardeşler’in seçimlere katılacağına inandığını belirtti. Milyonlarca kişinin Mursi’nin gitmesi için çağrı yaptığını söyleyen Baradey, askeri darbenin “en az acılı seçenek” olduğunu ifade etti.

MISIR CUMHURBAŞKANLIĞI BARADEY'İ REDDETTİ!

Daha önce Baradey'e hükümet kurma görevinin verildiğini duyuran geçici Cumhurbaşkanlığı, bunu reddeden yeni bir açıklama yaptı.

Mısır'da yönetime el koyan ordu tarafından görevlendirilen geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur'un makamından hükümeti kurmakla Muhammed Baradey'in görevlendirildiği duyurulmuş olmasına rağmen yeni bir açıklama yapılarak, görevlendirmenin gerçekleşmediği bildirildi. Mansur ve Baradey'i ortak basın toplantısı için bekleyen gazeteciler şaşkınlığa uğradı.

Mısır Cumhurbaşkanlığı'nda basın odasına davet edilen gazetecilere iki saatlik beklemenin ardından protokol görevlileri tarafından Mansur'un Baradai ile ortak basın toplantısına katılarak hükümeti kurma görevi verdiğini bizzat açıklayacağı ve Baradei'nin de basın mensuplarının sorularını yanıtlayabileceği söylendi.

Ancak yarım saat sonra salona gelen Cumhurbaşkanlığı Basın Danışmanı Ahmed el-Meselamani, Baradai'ye hükümet kurma görevi verildiğini reddederek basın toplantısını iptal etti.

Şaşkınlığa uğrayan basın mensuplarının ısrarlı soruları karşısında Meselamani, Mansur'un yeni hükümetle ilgili istişarelerinin devam ettiğini belirtti.

Geçici Cumhurbaşkanı Mansur'un makamından daha önce yapılan açıklamada, Baradai'ye hükümet kurma görevi verildiği ifade edilmişti.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Videolarımız