Altında Toplu Mezar Mı Var? LOZAN’IN GİZLİ MADDESİ Mİ

Altında Toplu Mezar Mı Var? LOZAN’IN GİZLİ MADDESİ Mİ?

1980’de Taksim’e cami yapımı için Bakanlar Kurulu’nda karar alınmış…

Osmanlı’nın son döneminin en vahşi çapulcu hareketi olan İttihat ve Terakki’nin gerçekleştirdiği 1908 İhtilali esnasında İstanbul Taksim Meydanı’nda bulunan Topçu Kışlası’nda büyük katliamlar gerçekleştirildiği öne sürüldü.

Osmanlı Hakanı Abdulhamid Han’ın yüzlerce askerinin Selanik’ten gelen İT çapulcuları tarafından katledilerek Taksim Meydanı’nda gelişigüzel kazılan toplu mezarlara gömüldüğü kaydedildi. İddiayı gündeme getiren tarihçi yazar Ali Haydar Öztürk, bugün yapılacak bir kazı esnasında Osmanlı şehitlerinin kemiklerinin bulunmasının mümkün olabileceğini belirtti. Bu arada uzun yıllardır Taksim’e Cami yapılmasını engellemeye çalışan çevrelerin bu tarihi durumun ortaya çıkmasından çekindikleri değerlendiriliyor.

LOZAN’IN GİZLİ MADDESİ Mİ?

Taksim’e cami yapılmasını engelleyen iradenin gösterdiği direncin bir açıklaması da Lozan anlaşması ile yapılabiliyor. İddiaya göre Lozan’ın gizli maddelerinden birisi Taksim’deki Topçu Kışlası ve 1893 tarihinde restore edilen Kışla içerisindeki caminin yıkılmasını düzenliyordu. Nitekim bu madde 1940 yılında Milli Şef İnönü tarafından yerine getirildi ve Topçu Kışlası ile birlikte içerisinde bulunan cami yıkıldı.

CAMİ İÇİN BAKANLAR KURULU KARARI VAR

İlerleyen yıllarda ihtiyaca binaen Taksim’e bir cami inşası tüm girişimlere rağmen bir türlü gerçekleştirilemedi. Hatta Bakanlar Kurulu kararlarına rağmen… Bu kararlardan birisi Süleyman Demirel’in başında bulunduğu Hükümet’in 4 Temmuz 1980 tarihinde aldığı karar... Bakanlar Kurulu’nda, Taksim Caddesi’nde bulunan 795 metrekarelik bir hazine arazisinin Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce satın alınarak cami yapılmasının kararlaştırıldığı görülüyor. Ancak bu karara rağmen, Vatikan, Ortodoks Kilisesi, Hıristiyan Kiliseler Birliği, Amerika, Avrupa Birliği ve Yunanistan’ın girişimleri sonucu cami yapımının mümkün olamadığı belirtiliyor
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Videolarımız