Alo Orası SSCB mi

Alo Orası SSCB mi?

Yeryüzünün ilk kapitalisti şeytandır denir. Bu şeytan öyle bir oyunbazdır ki hedefine ulaşmak için gerekirse kendisine en düşman olanı dahi piyon olarak kullanır.

Bu kapitalist şeytan, fark edildiği gibi bu günlerde ülkemizde yoğun bir mesaide. Malzeme olarak da maalesef kendisine düşman gibi gözükenleri kullanmakta.

Bu kapitalist şeytan, geçtiğimiz yüzyılda işini yürütmek için kendi karşısına güya bir düşman gibi gözüken komünizmi üretti. İnsanlara hak, eşitlik nutuklarıyla çıkardığı bu sistemi Stalin, Mao gibi figüranlarla vahşileştirdi, milyonlarca insanın kanına girdirdi. Bu kez komünizm öcüsünden kaçanlar kendisini vahşi kapitalizmin kucağına attı. Dolayısıyla komünizm, kapitalizmin yerini sağlamlaştıran bir öcü oldu. Bu süreçte komünizmle kapitalizm kapışırken insanlara üçüncü bir alternatif bırakmadılar. Dine yönelen kitleleri ikisi de dejenere etti, aşağıladı, öteledi, soyutladı.

Bu süreçte İslam kendi mesajlarını dillendirmeye başlayınca, eski komünistler kapitalist refleksler vermeye başladı.

Son olaylarla görüldü ki kapitalizm; Anadolu'nun uyanışını ve yükselişini engellemek için kimi insanımızın eski komünist reflekslerini kullanarak rant elde etmek istiyor. Belki biz geçmişte komünizmle tanışmış olsaydık, kapitalizm bugün içimizdeki nostaljik komünist refleksleri kullanarak bünyemizde ameliyat yapmaya kalkmazdı ya da başka bir oyun yazardı.

Ancak ne hüzün ki; komünizmin çökmesiyle uyanan kitlelere de İslam gibi eğilimlere yönelmemeleri için doğru adına kapitalizmin resmi gösterildi.

Komünizmden çıkmış olan Kırgızistan'da bir fıkra anlatılır:

1990 lı yıllarda Komünizmin çökmesiyle SSCB nin istihbarat örgütü KGB dağılır. Kırgızıstan bağımsızlığını kazanır. Ancak sistem çökse bile eski yapının binaları telefonları hâlâ sembolik de olsa yerindedir.

Bir vatandaş eskiden korkulu rüya olan KGB'yi arar.

-Alo orası KGB mi?

-Hayır, KGB çöktü, lağvedildi.

Biraz sonra telefon yine çalar.

-Alo orası KGB mi?

-Hayır KGB devre dışı kaldı.

Telefon yine çalar.

-Alo orası KGB mi?

-Kardeşim ne anlamaz adamsın, kaç kez söyleyeceğiz KGB çöktü, lağvedildi!

Karşıdaki ses mutludur.

-Bir daha söyler misiniz bunu duymak hoşuma gidiyor, der.

Biz Komünizmle tanışmadığımız için, yıkıldığını da tam kavrayamadık. Bizdeki komünistler hâlâ buna inanamamış gözüküyorlar ki bugün bile hâlâ devrim naraları atıyor, o hayalle yakıp yıkabiliyorlar. Çünkü komünizm mantığında; ayaklan, yak, yık, vur, kır, öldür devrim yap iktidar ol, tavrı vardır. Rahmetli Ergun Göze'nin dediği gibi; ‘'Keşke bize de zamanında komünizm gelseydi, yıkılacağı için şimdi bizim komünistler ümidini kesmiş olurdu.''

Yine bir Kırgız fıkrası şöyledir:

Öğrenci öğretmenine müjde verir:

-Öğretmenim dün kedim yedi yavru doğurdu. Daha gözleri kapalı miniminnacıklar. Hem de hepsi komünist!

Öğretmen sevinir öğrencisini tebrik eder.

Birkaç gün sonra yavru kedilerin durumunu öğrenmek ister:

-Eee yavru komünistler nasıl bakayım!

-Artık onlar komünist değil öğretmenim!

-Aa neden?

-Gözleri açıldı da!

Bizdeki sorun şu.

Bizim komünistlerin gözleri hala açılmadı. Bundan dolayı sokaklarda devrim naraları atıyor, yakıp yıkıyor, devrim yapacağını zannediyor. Kapitalist şeytan ise kasasına doğru kaçışan paraları gördükçe ellerini ovuşturuyor. Güya kendisine karşı olanların elleriyle işini yürütmenin haklı mutluluğunu yaşıyor.

Birilerinin bizimkilere SSCB'nin yıkıldığını, Komünizmin çöktüğünü söylemesi, ‘'Kral Çıplak'' demesi lazım lazım. Çünkü babaları SSCB olmadan devrim yapmaları imkansız. İnanmıyorlarsa telefon etsinler ; ‘'Alo orası SSCB mi?'' diye sorsunlar. Biz Anadolu insanları sorduk. Yıkılmış. Çok da mutlu olduk. Ancak kapitalizm dimdik ayakta. Kullanmak için piyon arıyor. Gözleri açmak gerek, ya da gözlerin açılması için kendi insanımıza yardımcı olmamız, hatta dua etmemiz gerek.

Arif Akpınar
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Videolarımız