Acem'in son oyunu

Acem'in son oyunu

Osman Devleti'nde İranlılar için ‘Acem' kelimesi kullanılırdı. ‘Acem Oyunu' tabiri de yine İranlıların çevirdiği entrikalara verilen isimdi.

Artık ortada ne Osmanlı Devleti kaldı, ne de eski şahların idare ettiği İran diyebilirsiniz...

Tarih akıp geçti ama oyunlar bitmedi...

Geçtiğimiz yıl 12 Ağustos'ta kaleme aldığım "İran'a aşırı güvenme gafleti" başlıklı yazıda ‘İran Gerçeği'ni anlatırken, "o kadar da değil" şeklinde karşı görüş bildiren dostlarımız oldu.

Sonrasında olaylar o kadar hızlı gelişti ki, son dönemde Türkiye'nin başını ağrıtan pek çok olayın ardında İran gizli servisinin parmak izine rastlandı. Türkiye'nin Doğu ve G. Doğu Bölgesinde çok sayıda İranlı casus yakalandı.

Yerli işbirlikçilere para dağıtırken kameralara yakalanan İranlı casuslar oldu.

Son olarak Gezi Parkı Olayları'nda gördük İran'ı...

Gezi Parkı'ndaki eylemlerin haberini "Türk Baharı" diyerek anlatması için Tahran'dan baskı gören İranlı muhabir Muhammed El Abbasi, 20 yıldır Türkiye'de yaşadığını ve bu olayları İran'ın istediği gibi okumanın ve yansıtmanın imkansız olduğu düşüncesi ile bu ısrarlı istekleri reddedince, görevinden istifa etmek zorunda bırakıldı.

İran, Türkiye'nin bir baştan bir başa isyan ve ayaklanmalarla sarsılmakta olduğunu dünyaya yansıtmak istiyor ve hükümetin devrilmek üzere olduğu havasını vererek zevkten dört köşe oluyordu.

Habertürk TV'ye konuşan Abbasi, Tahran'dan kendisine yapılan tüm bağlantılarda Türkiye'nin karıştığı, uçakların havalandığı ve göstericilere havadan ve karadan sert müdahale edildiği gibi yorumlarla olayın ''Türk Baharı'' olarak yansıtılması için baskı gördüğünü anlattı.

Kendisi ise, 'Hayır, Türkiye'de demokrasi var. Burası Arap ülkeleri gibi değil, burada bahar olmaz'' dediğini belirten Abbasi; "Ben yalan söylemem, burada sizin dediğiniz gibi şeyler yaşanmıyor'' diyerek istifa ettiğini açıkladı.

İran medyası Taksim Gezi Parkı eylemlerine sıkı destek verdi. Hatta İran bu desteği pratiğe de döktü. Taksim'de polisin göstericilere müdahaleleri sırasında yaralanan İranlı eylemciler oldu.

Taksim Gezi Parkı nedeniyle Ankara'da yapılan eylemlerde de güvenlik güçlerine taşlı sopalı saldırılar yapan Saman Mohaghegh adında bir İranlı gözaltına alındı. İranlı'nın Facebookta Türkiye topraklarını Pers İmparatorluğu içinde gösteren bir harita resmini paylaştığı öğrenildi.

Türkmen Alevi Bektaşi Derneği Başkanı Özdemir Özdemir, 'İran'ın Türkiye'de Alevi-Sünni çatışması çıkarmak için yoğun faaliyet içinde olduğunu, Gezi Parkı eylemlerinin de bu senaryonun bir parçası olduğunu, faaliyetlerin tabelasında ‘Alevi derneği' yazan 4 kuruluşla yürütüldüğünü, en önemlisi de, 3 yılda yaklaşık 700 Alevi dedesi İran'a götürülüp dinî lider Ali Hamaney ile görüştürüldüğünü iddia ediyor.

Taksim Gezi Parkı eylemlerine açıktan ve coşkulu destek veren, hükümetin devrileceğini umuduna kapılan İran, Gezi Parkı'ndaki eylemcilerin dağıtılmasından ve AK Parti'nin yaptığı 2 mitingden sonra zorda kaldı. Ardından da ağız değiştirdi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Irakçi dün yaptığı basın toplantısında, Türkiye'deki protesto olaylarının ülkenin iç meselesi olduğunu ve yabancıların bu olaylara karışma hakkının olmadığını söylemek zorunda kaldı.

İran, "çözüm sürecinde" PKK'nın Türkiye sınırları dışına çekilmesinden de rahatsız olmuş, açıkça tepki göstermişti. Milliyet'ten Aslı Aydıntaşbaş, ‘İran'dan Kandil'e çekilmeyin baskısı' başlıklı yazısında bu durumu net bir şekilde ortaya koymuştu.

Türkiye'nin bugüne kadar karşılaştığı en ağır bombalı eylem olan Reyhanlı patlamasında Suriye Muhaberatı ile Acilcilerin parmak izleri olduğu, bunların arka planında da İran'ın varlığı ortaya konulmuştu.

Yeni Şafak'ta Abdülkadir Selvi; "PKK'ya, başta Şemdinli olmak üzere kalabalık gruplar halinde şehirlere saldırdığı ve final yılı olarak ilan ettiği 2012 yılında en büyük desteği İran vermişti. Sınırımızın yakınındaki Şehidan kampını yeniden açıp, kış döneminde boşalttığı sınır karakollarını PKK'ya devretmişti" yazdı.

Türkiye tüm dünyayı karşısına alma pahasına nükleer çalışmalarında İran'a kalkan olmuştu. İran ise tarihin hiçbir döneminde Türkiye'ye destek vermedi, iyiliğini istemedi ve alttan alta hep altını oyma çabasında oldu...

Ne demiştik; "Acem Oyunu..."

Başka söze gerek var mı?

Not: "Kim bu hatırlı insanlar?" başlıklı bir önceki yazımda ele aldığım konuyla bağlantılı ilginç gelişmeler oldu. Devletin üst seviyesindeki isimlerden "o ben değildim" diye arayan olduğu gibi, Acem Oyunu'na taş çıkartan başka gelişmeler de yaşandı. Konu olgunlaşınca paylaşacağım.

Prof. Dr. Osman Özsoy
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Videolarımız