Pembe Kulaklı Domuzçuk

Pembe Kulaklı Domuzçuk

Evde uydu kanallarını ziyaret ederken kendimce bir karar aldım. Allah bana bir evlat nasip ederse uydu kanalları arasında yer alan çok sayıdaki çocuk kanalının erişimini kapatacağım!

Neden mi?

Neden sorusunun cevabına Sabah Gazetesi yazarı Mevlüt Tezel'in şu satırları ile başlamak istiyorum:

"Konya'da bazı alışveriş merkezlerinin duvarlarında 'Winnie the Pooh' çizgi filminin resimlerinin yer alması tepki çekmiş. Daha doğrusu tepkiyi asıl çeken 'Piglet' karakteri.

Konya İl Müftü Yardımcısı Dr. Hamza Küçük; 'Piglet' karakterinin, domuzu sevimli bir hayvan olarak çocukların zihnine kazımasından endişe duymuş!

Tamam, İslamiyet inancına göre domuz yemek haram. Domuz yemeyi teşvik edecek bir yapıma tepki gösterilmesini anlarım ama bir çizgi filmden bahsediyoruz yahu. 'Piglet'e gösterilen tepki, sansürcü zihniyetin en mikro hali aslında."

Konuyu anladınız sanırım; hakkıdır hür yaşamış memleketimin domuzu sevmek ya da sevmemek diyor; haklı da!

Yazarın anlayamadığı, ya da anlamak istemediği şey, çocukların boş bir kaset gibi ne verilirse beynine onu kazıyacağı gerçeği…

Evde bir muhabbet kuşum var. Onu arkadaş edindiğimde daha yavruydu. İlk çıkardığı ses, onunla iletişime geçmek için çıkardığım sesti. Sonra biz ne dersek tekrar etmeye başladı. Hatta hapşırmamızı bile "hapşu" diye taklit etmeye başladı.

0-6 yaş arasındaki çocukların beyni de aynen muhabbet kuşu gibi. Ne verirseniz onu olduğu gibi kaydeder.

Bu kayıtlar onun bir yerde geleceğinin inşasıdır. Yani 6 yaşından itibaren ergenlik sürecinde bulmaya çalıştığı kişiliğinin temelidir!

Günümüzde medya, toplumun yapılanmasını kökten etkilemekte. Bir çok habere konu olmuş, deşifre olmuş bir çok yayın, özellikle çocukları eğlendirirken çocuğun kodlarını bozan, kendi inancına inandırmanın değil sevdirmenin gayesini taşıyan gizli mesajlarla dolu.

Bir toplumu oluşturan, genetiğine işlenmiş ahlak kavramları bilinçli ya da bilinçsiz bu yayınlarla bozuluyor.

Ve öyle bir zaman geliyor ki Müslüman'ım diyenler, Allah bize kurban kesmeyi emretmişken, "neden kan akıtalım ki parasını verelim" diyerek bilinç altındakileri dışa vurmaya başlıyor.

Ülkemizde yayınlanan çizgi filmlerin ya da çocuk dizilerinin bir çoğu gizli mesajlarla dolu.

Örnek verecek olursak;

*Çocuk kanallarını kapama kararımı almadan dakikalar önce bir kanalda izlediğim çizgi film beni dehşete düşürdü. Bir çocuk ruhlarla savaşıyor, karanlık güçlerle mücadele diyor. Korku filmi gibi… Üstelik ona yardım eden arkadaşı da ona "herkesin bir yıldızı vardır, o yıldız onun kurtarıcısıdır, hep onunladır" gibi saçma sapan şeyler söylüyor!

*Dizinin adını hatırlayamıyorum; yine sihirli bir çocuk dizisi; sihirli kürede Osmanlı dönemine gidiliyor ve o dönem için "Aaa Osmanlı ne kadar kötüymüş, iyi ki şimdi Osmalı yok" gibi bir cümle ile binlerce çocuğun zihnine "Osmanlı kötüdür" imajı kazılıyor!

*Yine sihirli biz çocuk dizisinde konuşan köpeğin adı Taceddin'di. Taceddin kelimesinin anlamını muhtemelen bir çoğunuz bilmiyorsunuz; Taceddin, dinin tacı demek…

*Taş Devri çizgi filmini bilirsiniz. Henry'yi Barney'i hepiniz bilirsiniz. Ama o çizgi filmde bir an var ki kasıt aramamak elde değil! Kıyamet kopmaktadır, kıyametin ortasında kalan Barney ve arkadaşlarını tek gözlü Deccal kurtarır! Deccal, İslam'a göre ahir zamanda, Mesih'in ikinci kez yeryüzüne gelmesinden önce insanların dini inançlarını saptırarak kötülüğe, sapkınlığa yönelteceğine inanılan ve şeytanı temsil eden kişidir. Bu çizgi filmde karşımıza iyi biri olarak hatta KURTARICI olarak çıkıyor!Örnekleri çoğaltmak mümkün. Çocuktur, ne anlar demek büyük hata olur!

Çocuklar büyüklerin bakmadığı, bakamadığı perdeden bakar!

7-8 sene önce bana gelen bir resim çalışmasını önce çocuklara gösterdim sonra da büyüklere. İstisnasız, resmi gösterdiğim her çocuk o resme bakınca çok sayıda yunus balığı gördü.

Aynı resmi büyüklere gösterince durum değişti. Çünkü istisnasız o resme bakan herkes çeşitli şekillerde poz veren çıplak kadınlar gördü.

Sayın Tezel, ne demek istediğimi umuyorum bu yazdıklarımdan sonra daha iyi anlayacaktır. Mesele köşenizde de kullandığınız pembe kurdeleli domuzcuk değil. Mesele kodları bozulmaya çalışılan bir nesil…

Çocuğu bir şeye inandırmak istiyorsanız, ona o şeyi sevdirmeniz lazım. Bunun yolları da işte sizin de "ne var bunda" dediğiniz yöntemler…

emrah iric
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Videolarımız