21 Aralık paranoyasının hatırlattığı fıkra

21 Aralık paranoyasının hatırlattığı fıkra

Maya Takvimine göre 21 Aralık'ta dünyanın sonunun geleceği, sadece İzmir'in Şirince ve Fransa'nın güneyindeki Bugarachköylerinde bulunanların kurtulacağı inancı, oldukça muzip bir uçak fıkrasını hatırlattı bana...

Fıkra bu ya...

Adamın biri uçakta seyahat ederken karşısında birden Azrail belirmiş. Azrail adama, “Eh, artık yolun sonu görüldü. Ecel vakti geldi. Ömür yolculuğun buraya kadarmış. Az sonra canını alacağım...” demiş.

Uçakta bir insanın ölmesi kalp krizi dışında ancak uçağın düşmesi ile mümkün olacağından, gayet sağlıklı olan ve biraz da zaman kazanmak isteyen adam Azrail'e dönerek, “İyi ama, benim yüzümden bir sürü masum yolcunun da canı yanacak. Hemen burada ne acelesi var? Hiç olmazsa uçak indikten sonra ruhumu alsanız da, bir sürü masum insanın da benim yüzümden hayatı sona ermese” demiş.

Azrail adama tebessüm etmiş ve şunları söylemiş, “Ecel saati seninle aynı olan bu kadar insanı dünyanın dört bir yanından değişik vesilelerle bu uçakta toplamak için ne kadar çok uğraştığımı biliyor musun?” demiş.

Gerisi malum...

Uçak düşmüş, Azrail'in sadece kendisine göründüğünü sanan yolcu değil, pilot ve kabin görevlileri de dahil tüm yolcular da hayatını kaybetmiş.

Maya takvimine göre 21 Aralık'ta dünyanın sonunun geleceği ve bu tarihte sadece İzmir'in Şirince ve Fransa'nın güneyindeki Bugarach köylerinde bulunanların zarar görmeyeceğine dair Maya inancı bu fıkrayı getirdi aklıma...

Acaba diyorum, tıpkı yukarıda anlatılan fıkrada olduğu gibi, 21 Aralık'ta dünyanın dört bir yanından gelip Şirince ve Fransa'nın güneyindeki Bugarach köyünde bir araya gelen insanlara Azrail bir süpriz yapmasın, sırf bu amaçla onları orada toplamış olmasın... J

Şaka bu ya, Mayaların kehanetini beklerken, Mayaların laneti ile yüzleşmesinler...

Bir nezaket açısından sözün tam da bu noktasında “ağzından yel alsın” deyimi yerinde gidecektir ama, ailesini, en yakın arkadaşlarını geride bırakıp, daha doğrusu dostları satışa getirip sırf kendi canını kurtarmak için Şirince ve Bugarach'a gidenlere bu fıkrayı ithaf etmenin de hoş bir süpriz olacağını düşünüyorum.

O gün orada olmayı bir eğlence, turistik bir gezi bilenlere sözümüz yok da, 21 Aralık'ta tüm dünyanın yok olup sadece Şirince ve Bugarach'ta olanların kurtulacağına ciddi ciddi inanan saflara bir çift sözümüz var;

Tüm dünyanın yok olacağı bir kıyamette, köyden biraz büyükçe 2 yerleşim yerinin ayakta kalacağına ciddi ciddi aklınız sarıyor mu sizin?

Bu bir şaka mı, yoksa inanç mı?

Yel kayadan birşey koparamaz derler.

Tüm dünya yok olduğunda Şirince ve Bugarach kesinlikle ayakta kalmaz ama, Şirince veya Bugarach yok olduğunda dünyanın sırtından bir yaprak bile kaldırmış olmaz.

2 ay evvel uzun zamandır tanıdığım ve aklı başında bildiğim bir arkadaştan; “Bu SMS'i 11 ayrı kişiye göndermezseniz başınıza şu gelir” şeklinde mesaj aldığımda ve buna inanarak gönderdiğini anladığımda, “Bu kadar cahil bir kişinin telefon rehberimde ne işi var?” diye anında numarasını silmiş, bu durumu kendisiyle bir SMS ile de paylaşmıştım.

Cehaleti hiç kaldıramayan ve onlardan uzak durmaya çalışacan bir tabiatımız var. Kaldı ki cahillerden uzak durulması yönünde ayetler de var (A'raf, 199, Furkan, 63).

Kendi saflığını kendi içinde yaşayanlara birşey demek mümkün değil de, karşısındakileri saf yerine koyanlardan uzak durmak lazım.

Kimi görevliler 21 Aralık'ta bölgedeki turizm faaliyetini yerinde teftiş edeceğiz bahanesiyle, kimi medya mensupları oradan canlı yayın yapacağız ya da okuyucularla gözlemlerimizi paylaşacağız gerekçesi ile Şirince ya da Bugarach'a gidecekler.

Dilerim bu durum, 21 Aralık'ta sadece Şirince ve Bugarach'ta olanların kurtulacağına dair inançtan kaynaklanan çaktırmadan bir sıvışma yolu değildir.

İşin en komik yanı da ne biliyor musunuz?

Maya takvimine göre 21 Aralık'ta dünyanın sonunun geleceği inancı uçak seferlerine de yansımış. Bu tarihte zarar görmeyeceğine inanılan İzmir'in Şirince ve Fransa'nın güneyindeki Bugarach köylerine ulaşmak isteyenlerden pek çoğu tek yön uçak bileti almışlar.

Mantıkları şu:

Madem ki İzmir'in Şirince ve Fransa'nın güneyindeki Bugarach köyleri dışında tüm dünya bir felaketle tarumar olacak, o durumda 21 Aralık'tan sonra dünya üzerinde uçakla dönülecek bir yer de kalmayacak demektir.

İnsanın, “Yok artık, bu kadar da saflık fazla...” diyesi geliyor.

Yok olacağına inandığınız bir dünyada cebinizde kalan para ya da geride bırakamayacağınız servet ne işe yaracak ki, verdiğiniz para israf olmasın diye dönüş bileti almaktan bile imtina ediyorsunuz... Cebinizdeki kredi kartları, dolar ve eurolar ya da banka hesaplarınızdaki paralar yok olmuş dünyada geçer akçe mi olacaktır?

Bu haber mutlaka şaka olmalı...

Yoksa insan, bu kadar hamakat sahibi insanla aynı gezegende yaşıyor olmaktan bile hicap duyuyor.

Maya takvimine göre 21 Aralık'ta kıyametin geleceği tartışmaları sürerken, Avustralya Başbakanı Julia Gillard da bu konuda bir şaka yapmış ve dünyanın sonunun geldiğini söylemiş. Dilerim koca başbakan şaka yapıyorum bahanesi ile söylentilerin inananı durumunda olmamıştır.

İzmir'in Şirince Köyü'nde turistik tesislerdeki doluluğun dışında 21 Aralık'ta 20 Bin meraklının gelmesi bekleniyormuş. Jandarma dün köyde güvenlik tatbikatı yapmış. Çinliler ise 21 Aralık için kıyamet sığınağı geliştirmişler.

“Allahım, 21 Aralık yaklaştıkça insanlığın aklına daha bir mukayyet ol...” duası iyi gider değil mi?

Yazının başındaki fıkrayı da hatırınızdan çıkarmamanızı öneririm.

Prof. Dr. Osman Özsoy
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Videolarımız