Kısa kol Cumhuriyet kazanımlarından mı

Kısa kol' Cumhuriyet kazanımlarından mı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun önümüzdeki eğitim-öğretim yılından itibaren uygulanacak yeni kılık kıyafet yönetmeliği konusunda yaptığı açıklamalar, tam da kendisine yakışan cinsten.

Malum, üzerine konuşacağı meseleyi enine boyuna araştırma ihtiyacı hissetmeden, alel-acele açıklamalar yapma alışkanlığı olan birisi kendileri.


Şöyle demiş:''Kız çocuğu, 'efendim yarım kol gömlek giyerse bu doğru değil, ben bunu yasaklıyorum.' Eğer siz, yarım kol, küçük bir çocuk, küçük bir kız çocuğu giydi diye yasak getiriyorsanız kusura bakmayın ama bu sapıklıkla ancak anlatılabilir. Böyle bir şey olamaz. Cumhuriyetin kazanımlarını şimdi tek tek kaybetmeye başladık, o sürece girmeye başladık. Yazıktır, günahtır. Çocuk üzerinden siyaset yapılmaz.”
Yeni kılık kıyafet yönetmeliğini okuduğunuzda, Kılıçdaroğlu'nun dikkat çektiği ‘yarım kol yasağı'nın yönetmelikte olmadığını görüyorsunuz.
Söz konusu Yönetmelik'te konu ile alakalı bölüm, şöyle:
“ç) Vücut hatlarını belli eden şort, tayt gibi kıyafetler ile diz üstü etek, derin yırtmaçlı etek, kısa pantolon, kolsuz tişört ve kolsuz gömlek giyemez,”
‘Kolsuz' tabirini, artık nasıl ‘yarım kol' olarak anladıysa Kılıçdaroğlu, ‘sapıklık' gibi ciddi sözler kullandığı açıklamasını, buna dayandırmış.
Kız çocuklarının yarım kol gömlek ya da tişört giymeleri konusunda çok hassas olduğu anlaşılan Kılıçdaroğlu'nun; aynı çoçukların başörtüsü takmaları konusunda neden benzeri bir hassasiyet taşımadığı, üzerinde düşünülmesi gereken bir husus.
Aynı Yönetmelik'te şu madde de var çünkü:
“e) Okul içinde baş açık, saçlar temiz ve boyasız olarak bulunur, makyaj yapamaz, bıyık ve sakal bırakamaz.”
Hani eğer böyle bir hassasiyet taşıyor olsaydı, ‘çocuk üzerinden siyaset yapma'ya da karşı olduğuna göre, vaktiyle İmam-Hatiplerin önlerinde günlerce bekletilen kız çocukları için de bir çift laf edebilirdi diye geçiyor insanın aklından.
Yönetmelikte Kılıçdaroğlu'nun esas dikkatini çekebilecek kısım ise 6. Madde. Madde şöyle: “Kız öğrenciler, imam-hatip ortaokul ve liseleri ile çok programlı liselerin imam-hatip programlarında tüm derslerde, ortaokul ve liselerde ise seçmeli Kur'an-ı Kerim derslerinde başlarını örtebilir.”
CHP Genel Başkanı'nın ve partisinin diğer sözcülerinin bu konuda ne düşündüklerini ve önümüzdeki günlerde bu maddenin iptali için dava açıp açmayacaklarını, bilmiyoruz.
“Tek tip getirilmesinin nedeni bütün çocukların kendilerini eşit hissetmesidir. Kim fakir, kim zengin belli olmaz… Bunu (önlüğü) kaldırıyorsunuz ne olacak, çocuk görecek. Her hafta veya her gün yeni bir marka ile (bir) çocuğun (okula) geldiğini düşünün. Bir de öbür aileyi düşünün. O yaştaki çocuğun psikolojisindeki bozulmanın sorumlusu kim olacak” gibisinden, üzerinde düşünülmesi gereken hususlara da temas ediyor Kılıçdaroğlu…
Ancak esas mesele, “Cumhuriyetin kazanımlarını şimdi tek tek kaybetmeye başladık” demesinde…
Kısa kol, Cumhuriyetin kazanımlarından birisi Kılıçdaroğlu'na göre.
Cumhuriyet, yani cumhur: Cemiyet, toplum, kamu; daha doğrusu hepimiz…
Eğer kısa kol Cumhuriyetin kazanımları arasında ise; büyük çoğunluğun benimseyerek kullandığı başörtüsü de öyle olmalı…
Yok, Kılıçdaroğlu ve beraberindekilere göre; birisi kazanç ama öbürü değilse, bir problem var demektir.
Cumhuriyetin kazanımları üzerine nutuk atmaya meraklı olanlar, önce cumhur konusunda biraz bilgi sahibi olabilseler keşke!..
Ekrem Kızıltaş
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Videolarımız