Türklerle Kürtlerin beraber yaşama isteği'nin sonuçları dikkat çekiyor.

Kürt meselesiyle ilgili gelişmeleri, terörle mücadele ve demokratik açılım süreçlerini yakından takip eden Bilge Adamlar Stratejik Araştırmalar Merkezi (BİLGESAM), önemli bir araştırmaya imza attı.

'Terörle Mücadelede Toplumsal Algılar' başlıklı çalışmada, Türklerle Kürtlerin beraber yaşama isteğinden KCK tutuklamalarına kadar birçok konuya yer verildi.

yapılan araştırmaya göre Türklerle Kürtlerin görüşleri önemli oranda örtüşüyor. Büyük bir kesim, PKK eylemlerini bölgede kalkınma ve özgürlüklerin önündeki temel engel olarak görüyor.

'Türklerle Kürtlerin beraber yaşama isteği'nin sonuçları dikkat çekiyor.

Ortak bir geleceği paylaşma konusunda Türkler arasında inanç yüzde 80, Kürtler arasında ise yüzde 90.

Türklerle akraba ve komşu olmak isteyen Kürtlerin oranı yüzde 88.

KCK tutuklamalarının desteklenmesi konusunda Kürtler arasında da önemli bir mutabakat var. Bölgede yürütülen operasyonları Türklerin yüzde 94'ü, Kürtlerin ise yüzde 84'ü destekliyor.

Bilge Adamlar Stratejik Araştırmalar Merkezi (BİLGESAM) Başkanı Doç. Dr. Atilla Sandıklı'ya göre PKK'nın son dönemdeki eylemleri, Kürtlerden daha çok Türklerdeki ayrışma düşüncesini yükseltmeyi ve Türkleri bu konuda tahrik etmeyi hedefliyor. Tüm bu veriler, Kürt meselesi, BDP ve PKK hakkında yazan bazı yazarların Kürtlerde ayrışma duygusunun yüksek olduğu yönündeki yorumlarının bilimsel bir çalışmaya dayanmadığını gösteriyor. Ayrıca Kürtler arasında ayrılıkçı düşüncenin iddia edilenin aksine zayıf olduğunu ve Kürtlerin Türklerle birlikte yaşamaya olan teveccühünün oldukça güçlü olduğunu ortaya koyuyor.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Videolarımız