iran itiraf etti suriyede askerlerimiz var

İran Devrim Muhafızları Komutanı Muhammed Ali Caferi "Kudüs gücüne bağlı birliklerimiz Suriye'de görev yapıyor" dedi.

Suriye 'deki halk ayaklanmasının başlangıcından bu yana ilk kez İran lı bir yetkili, Beşar Esed rejimine destek için asker gönderildiğini doğruladı. Devrim Muhafızları Komutanı Tümgeneral Muhammed Ali Caferi, Kudüs gücüne bağlı birliklerin Suriye'de bulunduğunu açıkladı. İranlı askerlerin yalnızca "danışmanlık" hizmeti verdiğini kaydeden Caferi, Suriye'ye askeri müdahale olduğunda İran'ın da sıcak çatışmaya girmekten kaçınmayacağını vurguladı.

İran'ın başkenti Tahran'da bir basın toplantısı düzenleyen Tümgeneral Caferi, Suriye'de olduğu gibi Lübnan'da da askeri danışmanlarının bulunduğunu belirterek, her iki ülkeyi kendi deneyimlerinden faydalandırdıklarını söyledi. Kudüs gücüne bağlı askerlerin sayısı hakkında herhangi bir bilgi vermeyen Caferi, İsrail 'e karşı direniş gösteren Suriye'ye destek verdikleri için "gurur" duyduklarını ifade etti. Caferi, "Eğer Suriye askeri operasyonla karşı karşıya kalırsa, İran askeri destek de verecek. Ancak bu tamamen şartlara bağlı" şeklinde konuştu. İsrail'in İran'a düzenleyeceği konuşulan saldırıya dair de yorumlarda bulunan Caferi, Tel Aviv yönetiminin ABD'yi saldırı konusunda ikna edemediğini kaydetti. Caferi "Bizim İsrail'e cevabımız net. Siyonist rejim böyle bir saldırıya kalkışırsa, ortada İsrail filan kalmaz. Ayrıca ABD'nin bölgedeki bütün askeri üsleri de tehdit altına girer" dedi.

Uluslararası toplum, İran'ı Irak üzerinden Suriye'ye silah ve asker göndermekle suçluyor. Irak yönetimi ise şimdiye kadar bu iddiaları reddetmişti. Caferi'nin açıklamalarından sonra, İranlı askerlerin hangi yolla Suriye'ye geçiş yaptıkları sorusu gündeme geldi. Türkiye'de bulunan Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi, İran'ın Irak yoluyla Suriye'ye askeri yardım gönderdiğini iddia etti.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Videolarımız