ilhan selçuk annesinin ermeni olduğunu saklamış

İttihatçı Cemal Paşa'nın torunu olan gazeteci yazar Hasan Cemal yine çok tartışılacak bir kitaba imza attı.

TALAT PAŞA'NIN TORUNU HASAN CEMAL

Hasan Cemal'in 1915: Ermeni Soykırımı adlı kitabı Everest Yayınları'ndan çıktı. Kitabı ilgi çeki
ci kılan aslında sadece adı değil. Yazarının aynı zamanda Ermeni tehcirinin mimarı Enver ve Talat Paşa'yla birlikte İttihat ve Terakki'nin üç önemli isminden Cemal Paşa'nın torunu olması... Kitapta, aile içinde övgü duyulan Paşa Dedesi'nin 1915 olaylarından siyaseten sorumlu olduğunu belirten Hasan Cemal, çocukluğundan günümüze bu trajediyle karşılaşma biçimlerini çarpıcı anekdotlarla okura sunuyor.
Dikkat! Bu yöntemle ingilizceyi ana diliniz gibi konuşabileceğiniz aklınıza gelir mi?

İLHAN SELÇUK'UN ANNESİ ERMENİ'YDİ

Kitapta dikkat çeken bir ayrıntı ise İlhan Selçuk'la ilgili. Hasan Cemal Selçuk'la ilgili pek bilinmeyen konuyu kitabına da taşımıştı:

İlhan Selçuk'un annesi Hikmet Kasım Hanım

1985'te Cumhuriyet gazetesinde çıkan Ermeni sorununa ilişkin ilk üç yazımda İlhan Selçuk bana yardımcı olmuştu. Bu yazılarımı okumuş, düzeltmeler yapmış, bazı nüansların altını çizmişti. Bunu yaparken de devletin resmi bakış açısının yerli yerinde ifade edilmesine özen gösterdiğini anımsıyorum. İlhan Selçuk'un annesi Ermeni'ydi. Ama bunu nedense bizden, belki de herkesten saklamıştı. İlhan Abi'nin annesinin Ermeni olduğunu 2010 yılındaki ölümüne yakın öğrenecektim. (sf. 29)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Videolarımız