margarin için zeytin yağını kurban ettiler

MARGARİN İÇİN ZEYTİNYAĞINI KURBAN ETTİLER !

Nedim Atilla (Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu mezunu, araştırmacı-yazar, Slow Food hareketinin kurucu lideri) ;

“ İkinci Dünya savaşından sonra Türkiye'ye margarin tekelleri girmiş. Amerikan yardımıyla gelen bu margarinlere bizi alıştırmak için bu tekeller 'Zeytinyağlı Yiyemem Aman' diye türkü bile yaptırmış. Hiç olmayan bir Bursa türküsü bulmuşlar. Evliya çelebi, Balık Pazarını anlatırken susam yağı ve zeytinyağı ile balık kızartıldığını anlatıyor ki bugün de en güzel balık yine zeytinyağı ile pişirilir. Zeytinyağı yanmaz, bozulmaz, korkmayın.

Evliya Çelebi'ye göre aslında Osmanlı coğrafyasında inanılmaz bir zeytinyağı tüketimi var. Aktardıklarına göre, İstanbul'da 17. yüzyılda 600 zeytinyağı satan dükkân bulunuyordu. Şimdi ise komşularımızla kıyaslandığında 10 kat gerideyiz.

Bulgarlar, Hırvatlar, Gürcüler, Azeriler, Yunanlılar bizden çok fazla tüketiyorlar. Pahalı diyoruz ama hayatımızdan daha pahalı değil. Bizde kişi başına 2 lt zeytinyağı tüketiliyor, Yunanistan'da ise 18 lt. Bırakın Anadolu'yu İstanbul'da da tüketilmiyor. ”

ZEYTİNYAĞININ FAYDALARINI YETERİ KADAR BİLMİYORUZ..

" Zeytin, kutsal kitaplarda bile geçen bir gıdadır. Üç şeyden bahsedilir: zeytin, üzüm ve incir. Üçü de bereket ve şifa kaynağıdır. Bu arada dünyada en çok zeytin tüketen ülke de biziz. Yıllarca zeytinin külü ile çamaşır yıkadık; çekirdeğinden tespih, kolye yaptık; meyvesini yiyoruz. Yağından şifa umuyoruz. Nispeten kıyı şeridinde daha çok kullanıyoruz. Mesela, Ayvalık'ın en meşhur tatlısı içine tatlı lor konularak yapılan bir baklavadır ve zeytinyağı ile yapılır. Ama bugün İstanbul'a geldiğinizde 5 yıldızlı otellerde bile kullanım miktarının çok az olduğunu görüyoruz. Oysaki bugün Yunanistan'a gidin en sıradan otellerde bile kahvaltıda önünüze zeytinyağı tabağı gelir. Oleik Asit açısından zengin olan zeytinyağının riviera tipleri dahi, sahip oldukları yağ asidi kompozisyonu nedeniyle insan beslenmesinde tohum yağlarına göre üstünlüğü bulunmaktadır.

Geçen nisan ayında ülkemizin en büyük zeytinyağı fuarı “Olivtech” açıldı. Fuarda, zeytinyağının açlık genini uyararak uzun hayatı desteklediği, bağırsak ve meme kanserine karşı koruyucu olduğu, damar sertliğine bağlı hastalıklar, radyasyon, güneş etkisini azatlığı, gençlik iksiri olduğuna dair kesinleşmiş yararları ile ilgili çok şey konuşuldu. Ben bıkmadan usanmadan yinelemekte yarar görüyorum; sağlıklı kalmak, doğumdan mezara kadar hayatın her döneminde kaliteli bir yaşam için iyi zeytinyağı tüketmeliyiz.. Girit'te 70-80 yaşındaki gençlere, 90-100 yaşındakiler seslenirmiş: 'Gidin bize karşıdan birer şekersiz kahve getirin' diye... Bu da tamamen onların yaşama tarzları ve beslenmeleriyle ilgili... Bu durum bilimsel olarak da kanıtlanmış zaten... "
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Videolarımız