Sanal uyuşturucu tehlikesi I DOSER

Sanal uyuşturucu tehlikesi (I DOSER)

Gençlerimiz gerçek uyuşturucunun kucağına sanal ses dosyaları ile nasıl itiliyor?

Sanal uyuşturucunun riski ürkütücü boyutlara ulaştı. Biliminsanlarına göre sanal uyuşturucular, gençleri gerçek uyuşturucuya yönlendiriyor.

Türkiye koşullarında yasalarda yer almadığı
gerekçesiyle cezai işlem uygulanamayan sanal uyuşturucuya herkes kolayca ulaşabiliyor. Gençler bu illete I-doser’ler mp3 dosyalarından girebiliyorlar.

Bedava verilen ilk ses dosyası ve diğerleri beyinde peyote kaktüsü etkisi yapıyor. Bu kaktüs uyuşturucu ve halüsinojen etkiye sahip olduğu için yendiğinde moda deyimiyle “kafa yapıyor.” Bunların uyuşturucu etkisinin dışında cinsel haz yaratma etkisinin de olduğu belirtiliyor.

Beyinde ya da vücutta başka bir yerde herhangi bir zararı olup olmadığı kesin olarak bilinmeyen I-doser’ler kullananların anlattıklarına göre baş dönmesi ve mide bulantısı gibi şikâyetlere neden oluyor.

Popüler Bilim’e açıklama yapan uzman ve yetkililerse böyle bir tehlikenin varlığını. I-doser’ın biyolojik olarak zararlarını bilmiyoruz ama plasebo etkisi de olsa ruh halinin değiştiğini düşünen gençler gerçek uyuşturucuya yönlenebilir.

Bu korku uzmanların da ortak kaygısı haline geldi. Ankara Emniyet Genel Müdürlüğü Yetkilisi: “Bunu bizim suç unsuru olarak değerlendirmemiz mümkün olmaz. Uyuşturucu literatürüne girmemiş bir şey.

TCK’da unsuru olmayan bir konu olduğu için suç olarak sayamayız. Mesela yurtdışında ” Yemen Otu “ diye bir uyuşturucu çok yaygın. Bize de geliyor, kullanılıyor ama kanunda yeri olmadığı için işlem yapamayız. Bu da onun gibi yasada maddesi olmadığı için bir şey yapamayız” dedi.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Videolarımız