Arakan da katliam devam ediyor

Arakan'dan kaçıp Bangladeş'e sığınan Rohingya Müslümanları, insanların gıda bulamadıkları için ağaç ve yeşillikleri yiyerek hayatta kalmaya çalıştıklarını anlattı. Bir sığınmacı "Budistler, Müslümanları tamamen yok etme peşinde" dedi.

KAMPLARDAKİ MÜSLÜMANLAR KATLİAMI ANLATTI

Myanmar'ın batısındaki Arakan Bölgesi'nde Budistlerin Müslümanlar'a yönelik başlattığı katliamlar akıl almaz boyutlara ulaştı. Bölgeden gelen bilgilere göre kadın ve çocuklar dahil yüzlerce Müslüman, boğularak ya da canlı canlı yakılarak katlediliyor. Arakan Eyaleti'nde, Rohingya Müslümanları'na karşı düzenlenen katliam devam ederken, şiddet içerikli olaylarda 1000'den fazla Müslüman katledildi ancak uluslararası toplum Müslüman azınlığı korumak için gerekli adımları atmada çok yavaş davranıyor. Arakan Eyaleti'nden canlarını kurtarmak için kaçarak Bangladeş'in Cox's Bazar Kenti'ndeki iki kampa yerleştirilen Rohingya Müslümanları, dış yardımlarla hayatta kalmaya çalışıyor.

SAKALLIYI ÖLDÜRÜYORLAR, KADINLARA TECAVÜZ EDİYORLAR
Arakan'dan kaçarak kampa sığınan bir kişi, yaşanları tüm çıplaklığıyla şöyle anlattı: "Arakan'da kadınlara tecavüz ediliyor ve kadınlar öldürülüyor. Sakallı kişileri gördüklerinde de sakallarını kesip öldürüyorlar ve toplu olarak gömüyorlar. Önde gelen din alimlerine de baskı yapıyorlar ve öldürmeye çalışıyorlar. İnsanlar artık yemek bulamadıkları için ağaçları ve yeşillikleri yiyerek hayatta kalmaya çalışıyor. Şanslı olanlarsa kaçarak Bangladeş'e ulaşmaya çalışıyor ama onların da birçoğu yolda hayatını kaybediyor. Özellikle Müslümanları tamamıyla yok etme amacına yönelik çalışıyorlar. Bu eziyetleri bölgede yaşayan Budistler, hükümetin istihbarat elemanları ve polisler yapıyor."

Bu arada Myanmar'daki Müslümanlara yönelik şiddete tepki gösteren milyonlarca kişinin sosyal ağlarda paylaştığı fotoğraf ve videoların vehameti uluslararası örgütleri de ayağa kaldırdı. Başta AB ve İslam İşbirliği Teşkilatı, katliamın durması için diplomatik girişimlerini yoğunlaştırdı.

AB: EKİP GÖNDERECEĞİZ
Öte yandan AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Myanmar'da şiddeti sona erdirmek için bölgeye ekip göndereceklerini söyledi. Ashton, Norveç'in aylardır bir çözüm için çalıştığını ve kendilerinin de bu çabalara destek için bölgeye diplomatik heyet göndereceklerini bildirdi.

HİNDULAR DA KATLİAMA BAŞLADI
Hindistan'ın kuzeydoğusundaki Assam Eyaleti'nde iki gün içinde aralarında altı aylık bir bebeğin de bulunduğu en az 17 Müslüman öldürüldü. Yerli kabilelerin Müslümanlara saldırılarının artmasının ardından bölgeye askerler gönderilirken, gece sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Cuma gecesi kimliği belirsiz kişilerin Kokrajhar İlçesi'nde Hindu Bodo Aşireti'nden dört genci öldürmesinin ardından silahlı Bodo milisleri cinayetlerden Müslümanları sorumlu tutarak katliam başlattı. Silahlı Hinduların kalabalığın üzerine otomatik silahlarla gelişigüzel ateş açtığı, evlerin, okulların ve araçların ateşe verdikleri belirtildi. 50 binden fazla Müslümanın korkudan evlerini terk ederek yardım kamplarına sığındığı açıklandı.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Videolarımız