Siz mi dine baskı yapmadınız

Siz mi dine baskı yapmadınız?

Bir CHP’li vekil güya savunacak ya, buyurmuş ki: 1927′de nüfusumuz 14 milyonken cami sayımız 28 bine yakındı, bugün 81 milyonuz (biz 75 milyon diye biliyorduk ama neyse) ama cami sayımız 82 bin.

Yani? Yanisi şu ki, sayın vekil Cumhuriyet’in kuruluş, yani CHP döneminde ‘daha Müslüman’ olduğumuzu iddia ediyor. Hatırlatalım: CHP’yi kurtarayım derken farkında olmadan
Osmanlı’yı övmüş oluyor. Öyle ya, 1927′de mevcut 27 bin camiyi Cumhuriyet idaresi yaptırmadığına göre bunlar Selçuklu ve Osmanlı’nın eseridir (Beylikleri de unutmayalım). Selçuklu ve Osmanlı eserlerini saymanın CHP’nin dine ve camilere saygısıyla ne alakası olduğunu çözen varsa beri gelsin.

Ne diyelim, bunlar 1947 Aralık’ından beri böyleler. İlk itiraflarını o zaman yaptılar, dini ihmal ettik, hatalıyız, bir çıkmaza girdik, bundan kurtulmamız lazım dediler, türbeleri açtılar, İlahiyat Fakültesi’ni, İmam Hatip kurslarını, din dersini seçmeli yaptılar vs. Ama bu millet çeyrek asırlık zulümden o kadar bizardı ki, bu şirinlik muskalarına iltifat etmedi, 1950′deki ilk serbest seçimde başardığı ‘Türk Baharı’yla maneviyatına derin bir nefes aldırmayı tercih etti.

Mustafa Armağan
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Videolarımız