Türk-Kürt asker fark etmez’ dediler herkesi vurdular

Türk-Kürt asker fark etmez’ dediler herkesi vurdular

Bingöl’de 1993 yılında 33 askerin şehit edildiği PKK saldırısından sağ kurtulan Osman Partal ve Erkan Omay, yaşadıkları korkunç günü 19 yıl sonra TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’nun bünyesinde kurulan terör alt komisyonunda anlattı.
‘Türk-Kürt asker fark etmez’ dediler herkesi vurdular “19 yıl gibi uzun bir süreden sonra hatırlanmak gerçekten güzel” diyerek söze başlayan Osman Partal, şunları anlattı: “Pusuya düştüğümüzde ilk otobüste ilk yolcuydum. PKK’lılar bizi yanlarında alıp götürdüler. Ahırda bize işkence yaptılar. Yediğim yumruklardan çenem kırık. Yaşadığım işkenceleri anlatmak istemiyorum. İlk pusuya düştüğümüzde bizi mutlaka kurtaracaklarına inanıyordum. Annemiz babamız bizi Türk ordusuna teslim etmişti. Ha geldi ha gelecekler diye bekledik ama beklentimiz boşa çıktı. Bizi keleşlerle taradılar. Sağ kalmasın diye tek tek arkadaşların kafasına sıktılar. Ben yoldan aşağıya sürüne sürüne giderek yaralı kurtuldum.”

‘Sizin katiliniz kim?’

PKK saldırısından sağ kurtulan Erkan Omay ise kendisinin ikinci otobüste yer aldığını, ilk otobüse yönelik saldırıyı gördüklerinde şoföre ‘terörist yol kesmiş geri dön’ dediklerini, ancak şoförün ‘Nevruz kutluyorlar’ diyerek dönmediğini anlattı. Omay, Şemdin Sakık’ın da bulunduğu bir grup teröristin ise kendisinin de aralarında olduğu bir grup askeri öldürmeyerek yanlarında götürdüğünü, çatışma sırasında Skorksylerin araziyi taradığını ve o sırada teröristlerin ellerini çözdüğünü söyledi: “Biz ortada kaldık. Nereye gideceğimizi bilemiyorduk. Ben askeriyenin üzerine doğru gidelim dedim. Bir değneğe mendil bağladım. Mermiler kafamızın üzerinden gidiyor. Kayanın arkasına attım kendimi, asker olduğumu söyledim. ‘Ellerini kaldır gel’ dediler. Sonra komutan alnımdan öptü. Arkadaşlarım pisi pisine öldü. Bizi pusuya düşürdüklerinde bir asker ‘Ben Kürdüm’ dedi. ‘Kürt-Türk fark etmez. Asker askerdir’ dediler. Bunların Kürtlükle alakası yok.” 33 arkadaşının katillerinin peşinde olduğunu ifade eden Partal, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat’ın, “Sizin katiliniz kim sence?” sorusuna, “Bu yorumu yapmak bize düşmez. Belki Sakık’ı da yönlendirenler vardır, belki de Öcalan Sakık’ın üzerine atıyor. Ama sonuçta 33 asker öldü” yanıtını verdi. MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu da ”Şoför nevruz kutlaması demiş ama saldırının olduğu tarih 21 Mayıs. Bunların hepsini teslim etmişler” dedi.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Videolarımız