Tango -Dans Etmek Bir Genelev Sürüngeniydi

Arjantinli yazar Jorge Luis Borges'in yazdığı ‘‘Tangonun Tarihçesi’’ adlı yazı, üç aylık sanat dergisi P'nin son sayısında yayımlandı. P Dergisi, bu sayısını ‘‘Dans ve Sanat’’ temasına ayırmış. 


Borges'in tangoyla ilgili yazısına, yüz yıl önce Arjantin'de yapılan çeşitli tango afişleri eşlik ediyor. Ünlü yazar, 1929'da Evaristo Carriega adlı genç yaşta ölmüş bir şairin yaşam öyküsünü yazmaya karar veriyor. Ancak kitabı yazarken, Carriega'nın hayatından çok, onun dönemindeki Arjantin'le, özellikle de tangoyla ilgilenmeye başlıyor. Yirmi beş yıl sonra kitabın ikinci basımına Tangonun Tarihçesi adlı bir bölüm ekliyor. Bu yazıda, tangonun Buenos Aires'in gecekondu mahallelerinde değil, genelevlerinde ortaya çıktığını söylüyor. Borges'e göre tango, hem şehvet, hem de müthiş bir şiddetle dolu.

...Danıştığım kimselerin hepsi tangonun kökeninin genelevler olduğunda birleşiyordu. (Aynı görüş birliği tangonun doğuş tarihi için de geçerli; 1880'le 1890 arası.) Üstelik ilk tango orkestralarını oluşturan çalgıların (piyano, flüt, keman, daha sonraları bandoneon) yüksek maliyeti de bu tanıklığı doğruluyor. Bu da tangonun varoşlarda doğmamış olduğuna bir başka kanıt; kenar mahallelerde gitarın altı telinin yeterli olduğu herkesin bildiği bir gerçektir. Bu savı doğrulayan başka kanıtlar da var: Tangonun şehvet uyandıran figürleri, tango adlarının (El choclo-maval, El fierrazo-çelik darbesi) çağrıştırdıkları, çocukluğumda Palermo'da, yıllar sonra da Chacarita ve Boedo'da gördüklerim (kadınlar edepsiz buldukları bu dansa rağbet etmedikleri için erkeklerin sokak köşelerinde erkek erkeğe dans etmeleri). 

BELA ARAYAN TANGO

Lugones (El Payador'da) tangoyu aşağılayıcı bir açıksözlülükle ‘‘şu genelev sürüngeni’’ diye tanımlar. Kuzey mahallesi tangoyu (o günlerde Paris'te çoktan temize çıktığı halde) sokaktan alıp evlere kabul ettirmek için uzun yıllar beklemek zorunda kaldı; hálá da tam başarılı olduğu söylenebilir mi, bilemiyorum. Eskiden tango şeytansı bir orjiydi, şimdilerde bir yürüme şekli oldu.

Tangonun cinsel niteliği birçoklarınca dile getirilmiştir, içerdiği şiddet içinse aynı şey söylenemez. Her iki niteliğin de aynı itkinin farklı şekilleri olduğu doğru. Erkek sözcüğü, bildiğim bütün dillerde cinsel gücü ve savaşçılığı simgeler; Latince'de ‘‘cesaret’’ anlamına gelen virtus sözcüğü de ‘‘vir’’, yani ‘‘erkek’’ten türemiştir. Kipling'in ‘‘Kim’’ adlı romanında bir Afgan, iki eylemin özünde aynı olduğunu vurgulamak istercesine şöyle der: ‘‘On beş yaşımda erkeğimi öldürdüm ve erkeğimi yarattım.’’

TANGO SÖZLERİNDE NE DENİYORDU?

İlk tangoların çoğunda söz yoktu, olanlardaysa sözler doğaçlama ve açık saçıktı. Kimi tango sözlerinde kırsal yaşam ağır basıyordu, çünkü kompozitörler halkın hoşlanacağı konular arıyordu ve o zamanlar kötü yaşam koşulları ve varoşlar şiirsel addedilmiyordu. Sonraki tangolar kimi Fransız natüralist romanlarında ya da Horgart'ın gravürlerinde olduğu gibi, yaşamın birbiri ardına gelen talihsizliklerini anlatmaya başladılar: ‘‘Sonra metresi oldun / yaşlı bir eczacının / daha sonra da komiserin oğlu / soluğunu kesti.’’ Daha sonra biraz da eskiye özlemle, yoksul ve kavgacı mahallelerin nasıl yola geldiğini anlattılar. İlk zamanlardan itibaren kaçak aşıklar ve duygusallıklar üzerine çok kalem oynatıldı: ‘‘Hatırlıyor musun / bir şapka giymiştin / ve o deri kemeri takmıştın / öteki karıdan arakladığım.’’ Yakınmacı ve suçlayıcı tangolar, nefret tangoları, alay ya da hınç yüklü tangolar yazıldı; çoğu yazıya dökülmedi, birçoğu da belleklerden silinip gitti. (Hürriyet : 17.01.2004)

TANGO DEDİĞİNİZ GENELEVLERİN MÜZİĞİ (!)


Meğer tango, 1880'lerde Buenos Aires'e yığılan İtalyan, Peru'lu, Uruguaylı “yabancı işçilerin” yarattıkları bir müzikmiş. Ülkedeki el emeği açığını kapatmak için, liman şehri olan Buenos Aires'e gelen işçilerin tek eğlencesi genelevlermiş. Öylesine bir hücum olurmuş ki, genelev sahipleri en az 1-2 saat bekleyen müşterilerini eğlendirmek için orkestralar tutmuşlar.Bu orkestralar ve her biri apayrı ülkelerden gelmiş olan işçiler, tango müziğini uydurarak yaratmışlar. Okuma yazma bilmediklerinden dolayı da, sürekli emprovize (içlerinden geldiği gibi çalmak) etmişler. Şarkılar da, hep günlük yaşamı anlatmış. Dans ise, genelev kadınları ile onlarla 5-10 dakika beraber olmak için gelen müşteriler tarafından yaratılmış. Arjantin'deki profesyonel tangocuları seyredince, bu dansın nereden geldiği hemen anlaşılıyor. Müthiş seks kokan, iki insanın ayakta sevişmelerini gösteren figürlerle süslü harika bir dans.( Hürriyet-Mehmet Ali BİRAND:18 Aralık 2008)

Sivri dilli bir adam 


Zekâyı "yeni durumlara uyum gösterme yeteneği" diye tarif edenler vardır.Bana göre bu yetenek zekâ değil olsa olsa "kurnazlık" olarak tanımlanmalı.Yolun boş tarafında yürüme ya da kuyrukta öne geçme türünden bir uyum yeteneği bu.Zeki adamlar kurnaz değildir."Yeni durumlara" kolay kolay uyum gösteremezler.Ömürleri; aileye, okula, işyerine, kurumlara ve devlete kafa tutmakla geçer.Beyinsel ve duygusal zekâları onları sürüdeki kara koyun haline getirir.Bernard Shaw adlı dahi bunun en iyi örneklerinden birisi.Bakın neler diyor:

"Basın oyun yazarlarını öldürebilse, daha yirmi yıl önce ölmüş biri olurdum."

"Bir dram ozanının sanatı, yurtseverlik nedir bilmez."

"Sanatçıların sezgileriyle buldukları tüm gerçekleri, bilgin denilenler budalaca bir didinmeyle yeniden ortaya çıkarırlar; uzun süre sonra."

"Gazetecilik, bir bisiklet kazasıyla uygarlığın çöküşünü birbirinden ayıramayan bir alandır."

"Dans etmek, yatay bir isteğin dikey anlatımıdır." ...( vATAN : Zülfü Livaneli , 04.05.2004 ) NEDEN ?

Fransız bilgin ve siyaset adamı Poincare'den dansla alakalı bir cümle: "Bunu neden yatakta yapmıyorlar"

NOT : BU DOSYAMIZA SADECE BIR FIKRA İLE KATILDIK...BURAYA " LAMBADA, SAMBA,RİO DE JANEİRO KARNAVALINA (!) KATILAN DANS OKULLARI (... !)...VS KONULARI DA EKLEYEBİLİRİZ...YORUM OKUYUCUNUN...! 


DANSIN CİNSEL BOYUTU OLDUĞU DA ORTADA

http://secretrality.blogspot.com/2011/09/tango-dans-tarihcesi-tango-dans-atmek.html
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Videolarımız