Gözaltında 6 soru

Gözaltında 6 soru 28 Şubat soruşturmasında gözaltına alınan aralarında Çevik’in Bir’in de olduğu 28 askere Emniyet sorgularında Gölcük Donanma Komutanlığı’ndaki aramalarda ele geçirilen Batı Çalışma Grubu’na ait fişlemeler soruldu


28 Şubat operasyonunda gözaltına alınan 28 emekli askerin sorgusuna Ankara Emniyeti’nde başlandı. Şüphelilere Sincan’da tankların yürütülmesi, BÇG faaliyetleri ve fişlemeler başta olmak üzere çeşitli sorular yöneltildi. Eski askerler sorulara, “Emir-komuta zinciri içinde yaptık” cevabını verdi.

Özel yetkili Ankara Başsavcıvekilliği’nin yürüttüğü 28 Şubat soruşturması kapsamında gözaltına alınan 28 emekli askerin Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’nde sorgularında BÇG (Batı Çalışma Grubu)’nin faaliyetleri ve fişleme başta olmak üzere 28 Şubat dönemine ilişkin uygulamalara yönelik sorular yöneltildiği öğrenildi.
   

Ankara, İstanbul, Niğde, Eskişehir ve Çanakkale’de gözaltına alınan ve geceyi getirildikleri Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde geçiren şüphelilerin ifadesinin alınmasına sabah saatlerinde başlandı.

3 eski asker yurt dışında

Hakkında gözaltı kararı çıkarılan 31 emekli askerden yurt dışında olan 3’ü dışındaki 28’i Ankara Emniyeti’ne getirilmiş oldu. Şüphelilerin bir kısmının sorgusu dün tamamlanırken diğerlerinin ifade alma işlemlerine bugün başlanması planlanıyor.

Sorgu alt rütbeden başladı

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, görev yaptıkları dönemde bulundukları en alt rütbeden itibaren şüphelilerin ifadelerini avukatları eşliğinde almaya başladı. En son olarak, dönemin Genelkurmay 2. Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir’in ifadesinin alınacağı kaydedildi. Avukatları bulunmayanlara ise barodan avukat görevlendirildi. Soruşturmayı yürüten Özel Yetkili Cumhuriyet Savcıları Mustafa Bilgili ve Kemal Çetin, zanlılara ait adreslerde yapılan aramalarda el konulan belgeleri incelemeye başladı. Savcılar, Emniyet Müdürlüğü’ne bir dizi soru ile bazı belgelerin fotokopilerini göndererek, soruların zanlılara sorulması ve belgelere ilişkin beyanlarının alınması talimatı verdi.

‘Gölcük’ belgeleri soruldu

Edinilen bilgilere göre Kozmik Oda soruşturmasını da yürüten Bilgili, Gölcük’te bulunduğu öne sürülen Batı Çalışma Grubu’na ait fişleme belgeleri, Saadet Partisi tarafından kasım ayında yapılan suç duyurusuyla birlikte teslim edilen belgeler ile YÖK’te şubat ayında ele geçirilen belgelerle ilgili zanlılara çeşitli sorular yöneltti. Savcı Bilgili, özellikle Refah-Yol hükümetinin devrilmesinin yolunu açan 4 Şubat 1997 günü Sincan’da yürütülen tankların üzerinde durdu.

6 milyon kişi fişlendi mi?

Emekli askerlere “Tankları neden yürüttünüz, emri kim verdi?” sorularını yöneltti. Çevik Bir’in talimatıyla Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda kurulan ve 6 milyon kişiyi fişlediği öne sürülen Batı Çalışma Grubu da sorularda geniş yer tuttu. Savcı sırayla “BÇG’nin faaliyetlerini açıklayınız”, “BÇG toplantılarına katıldınız mı?” ve “Bu toplantılara asker-sivil başka kimler katıldı?” diye sordu.

4 savcı ifade alacak

O dönem medyada görev yapan bazı isimleri “irticai gazeteciler” olarak fişleyen bir belge de zanlılara soruldu. Savcı Bilgili, hem bu belgeyi hem de bu belgenin hazırlanması talimatını kimin verdiğini sordu. Emekli askerlerden hiçbirinin susma hakkını kullanmadığı ve sorulara “emir-komuta zinciri içinde yaptık” şeklinde yanıtlar verdiği de öğrenildi. Bazılarının bugün Ankara Adliyesi’ne çıkarılmaları beklenen şüphelilerin ifadelerinin 4 savcı tarafından alınacağı belirtildi.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Videolarımız